Świerk w ogrodzie

Świerk w ogrodzie

Świerk to rodzaj drzewa iglastego, które ma ogromną liczbę różnych gatunków. W zimnych regionach półkuli północnej rośnie ponad 35 gatunków! Świerki, jak żadne inne drzewa, przystosowały się do klimatu polarnego i w naturalny sposób wkraczają do strefy umiarkowanej tylko do chłodnych rejonów górskich.

Stanowisko uprawy

Te wiecznie zielone drzewa o regularnym, stożkowatym kształcie zdobią również niemal każdy ogród. Większość świerków preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Mogą rosnąć w wielu różnych warunkach glebowych, a szczególnie dobrze radzą sobie na glebach wilgotnych. Nie nadają się one długotrwale na suche lub ciężkie gleby gliniaste.

Odmiany

Świerki to wszechstronne rośliny, które mogą być wykorzystywane do wielu celów. Mają szeroką gamę kształtów i rozmiarów, więc łatwo znajdziesz to, czego szukasz. Duże, wysokie odmiany doskonale prezentują się w ogrodach lub efektowne okazy, gdy sadzi się je pojedynczo. Odmiany karłowate są idealne do małych przestrzeni i świetnie sprawdzają się również w ogrodach skalnych. Warto rozważyć jedno – od świerka po jodłę, mogą zapewnić zielone tło.

Świerk pospolity

Nagle wielu z nas uświadomiło sobie, jak zmienią się nasze rodzime gatunki roślin wraz ze zmianą klimatu. W naturze dorasta do 50 metrów wysokości i ma niewielkie wymagania dotyczące pracy. Ma płaski system korzeniowy, dlatego należy ją regularnie podlewać. Ta jagodowa roślina nadaje się zarówno do słońca, jak i półcienia. Rośnie szybko, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy niezbyt wysokich żywopłotów. Jednak w warunkach miejskich nie radzi sobie dobrze.

Świerk serbski

To wiecznie zielone drzewo ma smukły pokrój, często osiągający 35 m wysokości. Młode szyszki są fioletowe i z wiekiem stają się brązowe. Wspaniały gatunek, który dobrze rośnie w suchej glebie. Lubi mieszkać w mieście. Nie spełnia żadnych wymagań, po prostu nie jest odporny na suszę czy mróz. Pasuje do samotności lub życia w grupie.

Świerk kłujący

Duże drzewo o regularnej, stożkowej koronie. Niebieskozielone igły są sztywne i bardzo kłujące. Lubi światło, znosi warunki miejskie. Karłowata odmiana Picea pungens Blaukissen jest popularnym wyborem do małych ogrodów lub do uprawy w pojemnikach. Powolny, kulisty pokrój, który rośnie tylko do około 30-40 cm, sprawia, że jest to idealna roślina do Twojego ogrodu. Można go również zaszczepić, jeśli znajdziesz szkodniki na spodzie igieł. Picea pungens 'Baby Blue Eyes’. Nieco wolno rosnące, regularny kształt. Świerk z miękkimi srebrzystoniebieskimi igłami. Potrzebuje trochę słońca. Lubi słoneczne miejsce. Białobok to polska odmiana Picea pungens, która ma młode pędy o kremowo-żółtym kolorze. Kiedy z czasem rosną, igły stają się srebrzystoniebieskie. Rośnie powoli i może osiągnąć nawet 3 metry.