Jesion w ogrodzie

Jesion w ogrodzie

Jesion jest jednym z najwyższych i najczęściej spotykanych w naszym kraju – wykorzystywane głównie ze względu na ich wysokiej jakości drewno. Chociaż są duże, starannie przycięte ogrody mogą nie pasować do nich jako drzew, które nie wymagają dużej uwagi.

W naszym kraju mamy do czynienia z jesionem wyniosłym (Fraxinus excelsior) oraz jesionem pensylwańskim (Fraxinus pennsylvanica). Poza tym jest często uprawiany w naszym kraju.

Czym wyróżniają się jesiony?

  • Jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków drzew, jesion wysoki i ekspansywny. Może żyć do 250 lat, a jego gałęzie są zwykle skierowane do góry. Pień jest długi i smukły o ciemnoszarym, przeważnie matowym wykończeniu. Jesion wyniosły jest jednym z najwyższych drzew w naszych krajach i dorasta do 40 metrów wysokości. Liście na jednym liściu mogą wyglądać na bardzo skomplikowane. Mają 7-11 par liści przymocowanych pod kątem, z których każdy ma około 6 cali długości i 3 cale szerokości. Roślina znana jest również z 2 cech – jest jednoziarnista i ma owoce w kształcie skrzydeł, które mogą być rozsiewane przez wiatr. Jeśli jesteś doświadczonym obserwatorem, zauważysz również inną powszechną cechę jesionu, to jest czarny kolor.
  • Różne odmiany regionalne drzewa rosną do wysokości do 20 metrów. Jesion pensylwański jest powszechny w Polsce i ma okrągłą, nisko rozwidloną koronę z długimi pasmami zwisającymi z boku. Pochodzący z większości wschodniej i środkowej Ameryki Północnej klon Paperbark jest wytrzymałym drzewem o wysokości 10-20 stóp. Szybko rosną i mają gładką korę. Liście są pofałdowane i do 20-30 cm długości/jesienią stają się złotożółte i wcześnie opadają.

Jakie warunki lubi jesion?

Jesion lubi różne rodzaje gleby, ale najlepiej sprawdza się w wilgotnej atmosferze i miejscach o dużym nasłonecznieniu. Młode nasadzenia preferują półcień, inne starsze rośliny potrzebują dużo światła. Jesiony mają również naturalną odporność na zanieczyszczenia powietrza, co oznacza, że są sadzone w parkach i przestrzeniach publicznych. Ponieważ są dość wysokie, często nie są dobrymi roślinami do prywatnego ogrodu. Na szczęście istnieje wiele mniejszych, często bardziej estetycznych wersji wyżej wymienionych jesionów.

Ciekawe odmiany jesionów do ogrodów przydomowych

W sprzedaży można znaleźć wiele ciekawych i dekoracyjnych odmian jesionu. Niektóre z nich są zrobione z liści, podczas gdy inne mają oryginalny zwyczaj, który warto rozważyć. Na przykład istnieją karłowate lub wolno rosnące odmiany tych roślin. Warto je sprawdzić!

Warto wspomnieć tu o takich odmianach jesionu wyniosłego, jak:

  • Rzecz w tych pospolitych jesionach i drzewach nana polega na tym, że są małe, ale w końcu mogą osiągnąć znacznie więcej niż 4 metry. W odpowiednich warunkach niektóre jesiony będą się rozwijać i rosnąć do około 2-4 i pół metra średnicy. Liście są intensywnie zielone i pofałdowane. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, ale będzie też rosła na piaszczystych, suchych glebach. Stosowany jest głównie do pośredniego kształtowania krajobrazu, ale może być również stosowany w nasadzeniach miejskich