Dąb w ogrodzie

Dąb w ogrodzie

Dąb – sadząc go robimy prezent naszym wnukom i prawnukom. Drzewa te słyną z długowieczności i mogą rosnąć nawet powyżej 30m. Dąb jest królem drzew. Majestatyczny, długowieczny i wyposażony w energię słoneczną, dzieli się z nami swoją siłą.

Dąb przy domu

Wiele osób ma wątpliwości, czy król drzew przetrwa w małym ogrodzie. Ale nasze rodzime gatunki to potężne drzewa. Jeśli chcesz wybrać odmiany, które nie będą zbyt duże i zmieszczą się na małej działce – jak kolumnowe lub „iglaste” – powinieneś udać się w tę stronę! Jednak gdy wielkość Twojego podwórka przekracza 1000 metrów kwadratowych, nawet dąb szypułkowy lub czerwony będzie wystarczająco duży. Mimo że latem zacienia Twój ogród, a jesienią zrzuca liście i żołędzie, nadal możesz być z niego dumny. Wystarczy spojrzeć na dęby w parku – są one dość wyjątkowe i niepowtarzalne.

Znaczenie drzewa

Te cechy sprawiają, że dąb jest symbolem siły i wytrzymałości. Posiada twarde, wytrzymałe drewno, które wyróżnia stary, masywny wygląd. O „męskim” charakterze tej rośliny świadczą również jej skórzaste liście. Dęby zwykle pojawiają się dopiero w maju, ale ludzie sadzą je w październiku i mają bardzo długą wytrzymałość na jesień. Polska tradycja mówi, że gdy rodzi się syn, ojciec sadzi dąb.

O tym, że dąb jest niezwykle ważny, można powiedzieć po złocistych liściach i zdobieniach herbów. Sugeruje, że są kolumną podtrzymującą niebo, podczas gdy święci wiedzieli, co jest ważne. Dęby są w Europie od zawsze i są częścią jej kultury. Odwieczny dąb jest postrzegany jako władczy; ich drewno było używane do budowy budynków od czasów rozkwitu kultury rzymskiej i greckiej.

Celtowie wierzyli, że prawdę można znaleźć tylko siedząc pod dębem, który może ujawnić wszystkie tajemnice tym, którzy odważyli się je poznać. Biorąc pod uwagę ich przerażający wygląd, nic dziwnego, że ludzie byli wobec nich przesądni. Posiadali też dużą moc naturalną, dlatego często postrzegano ich jako obrońców przed klęskami żywiołowymi. Dziś wiele osób nadal podziwia dąb zarówno ze względu na jego wygląd, jak i jego naturalną moc. W niektórych kulturach dęby są uważane za drzewa płodności – uważa się, że dają siłę stadom. Liście, owoce i gałązki uważane są za magiczne zarówno przez etnografów, jak i folklorystów. Obrzędy i legendy ludowe nawiązują do dębów w różnych kulturach.

Dąb- zastosowanie

Dąb jest jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie mieszkaniowym, do różnych zastosowań, w tym do desek podłogowych, lameli dekoracyjnych,  beczek i mebli. Polski heban – wydobywany z dna wodnych głębin, mimo swej wytrzymałości jak kamień, znany jest również z zastosowania w dekoracji. To smutne, że piękne dęby wyginęły z powodu naszej starej tradycji. Drewno dębowe, ze względu na to, że jest trwałe, doskonałe na ciepło i ma wysoką kaloryczność, zostało użyte do budowy wielu naszych najstarszych wyrafinowanych maszyn, a także statków. Tradycyjnie co roku drewno z Polski było wysyłane po całej Europie. Ogromne drzewa zawsze były wysoko cenione, o czym świadczy Statut Kazimierzowski z 1354 r., który określał kary za ścinanie dębów w cudzym lesie. Dęby mają korę pełną garbników, których używano w medycynie, barwiąc ich ekstraktami skóry i tkaniny. Są również źródłem atramentów, ze względu na galasy (okrągły wzrost na liściach dębu), które zawierają taninę rozcieńczoną wodą. Żołędzie karmiono świniami, gdy brakowało pożywienia. Doskonale sprawdzają się jednak w parkach, gdzie ze względu na swoją długowieczność mogą stanowić podstawę drzewostanu przez wiele lat. Dodają uroku miastom w ogrodach, takich jak Podkowa Leśna pod Warszawą, czy symboliczna parafia.