Róże w ogrodzie – uprawa

Róże w ogrodzie – uprawa

Róże to wspaniały, piękny prezent dla kogoś. To sposób na wyrażenie swoich uczuć i pokazanie im, że Ci zależy. Nie musisz zrywać tylko jednego kwiatka – zamiast tego posadź je i pozwól mu rosnąć, aż zakwitnie.

Róża – charakterystyka

Róża to niezwykle popularna roślina, którą można znaleźć na całym świecie. Należy do rodziny róż i jest tak rozpowszechniona, że posiada nawet własną gałąź badań botanicznych zwaną rodologią. Róża ma wiele pędów o różnej wysokości, które skręcają się wokół ziemi lub przybierają inny kształt. Niektóre wydają się skakać w niebo, podczas gdy inne wolą pozostać mocno osadzone na powierzchni. Łodygi róż mają zwykle od 0,5 do 3 metrów długości, ale w niektórych wariantach mogą urosnąć nawet dłużej! Łodygi róż są uzbrojone w kolce o różnych kształtach, które mogą się różnić w zależności od odmiany. Młode pędy są zielone, starsze często mają kolce. Każda łodyga ma nieparzystą liczbę liści z 5-9 listkami. Z zewnątrz mają głęboki zielony kolor i cudownie błyszczą w słońcu. Pod nimi są w większości nagie lub mogą być również pokryte włosami.

Wyjątkowe kwiaty róży

Na końcach naszych krzewów wyrastają kwiaty – pojedyncze lub w kwiatostanie z wieloma różnokolorowymi płatkami. Najpierw zwijają się jak ślimak, a następnie rozkwitają w piękny poskręcany kwiat, który ma od kilkudziesięciu do nawet kilkuset małych pręcików i słupków. Kwiaty są niesamowite, ponieważ wydzielają subtelny, ale czarujący zapach, który jest atrakcyjny nie tylko dla ludzi, ale także dla owadów (np. pszczół). Róże wyrastają z okrągłych czerwonych lub pomarańczowych owoców w twardej skorupce. Są pełne witamin i minerałów, dzięki czemu są cenne w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Należy jednak pamiętać, że nie każda roślina będzie owocować z różnych powodów.

Najpiękniejsze odmiany róż

Na świecie istnieje ponad 200 rodzajów róż. Prawie pół tysiąca, w niektórych źródłach – a jednak te kwiaty nie byłyby tak piękne bez ciężkiej pracy ogrodników. Kwiaty są podzielone na siedem kategorii

Róże rabatowe

Mają piękny, ale delikatny zapach i mają atrakcyjny, gęsty pokrój, który sprawia, że wyglądają naprawdę imponująco. Ich główną ozdobą są fantastyczne bukiety z podwójnymi lub pełnymi kwiatami zebranymi razem, które tworzą uroczą ekspozycję ogrodową.

Jednak największą zaletą tych roślin jest to, że kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Dodatkowo odmiany mrozoodporne najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach i mają kilka pięknych odmian

Pnące róże

Wspaniałe pędy pachnących kwiatów czynią tę roślinę idealnym dodatkiem do Twojego ogrodu. Dobrze rośnie w dużych doniczkach, zapewniając cień i dekorację podczas wzrostu na patykach. Rośliny te bronią się przed mszycami i gąsienicami, dzięki czemu są wartościową inwestycją dla każdego, kto ceni sobie ich ogród. Różne róże w różny sposób przyczepiają się do swoich podpór. Są tacy, którzy przywiązują się sami i inni, którzy muszą być przywiązani, aby utrzymać się w pozycji pionowej. Oprócz róż rabatowych i pnących występują również róże wielokwiatowe, okrywowe, parkowe. Każdy typ ma również inną funkcję i grupowanie roślin.