Monstera – uprawa i pielęgnacja

Monstera – uprawa i pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe to świetny sposób na to, aby Twoje mieszkanie wyglądało bardziej jak w domu i nadało mu przytulny, komfortowy klimat. To także dobry sposób na hodowanie niektórych roślin, jeśli naprawdę chcesz mieć ciekawą roślinę doniczkową. Jednymi z ciekawszych są rośliny monstera – mogą naprawdę w niecodzienny sposób urozmaicić Twój dom.

Monstera dziurawa

Piękny wybór kwiatów może całkowicie zmienić wygląd i nastrój Twojego domu. Poprawiają jakość powietrza, sprawiają, że nawet chłodne pomieszczenia stają się przytulne i zachęcają do dłuższego wypoczynku. Łatwo zaaranżować kwietniki w dowolnym pomieszczeniu domu, jeśli dobierze się rośliny pasujące do wystroju. Na przykład istnieją rośliny domowe, które dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, takich jak łazienki, korytarze i kuchnie. Monstera to nietypowo wyglądająca roślina doniczkowa do dekoracji. Uprawa wymaga trochę troski i wysiłku, ale jest tego warta, ponieważ roślina ta może rosnąć w wielu warunkach

Pielęgnacja

Pielęgnacja tej zielonej rośliny o bujnych liściach jest naprawdę łatwa – wystarczy ją podlewać i hodować w odpowiednim środowisku. Monstera Dziurawa (Monstera deliciosa) od dłuższego czasu jest jednym z najpopularniejszych kwiatów. Roślina ta jest najczęściej spotykana w krajach Ameryki Południowej i charakteryzuje się dużymi ciemnozielonymi liśćmi, które z czasem tworzą małe nacięcia i dziury. Dlaczego tak chętnie wybierana jest dziurawa monstera? Uprawa tej imponującej rośliny może dać właścicielom wiele satysfakcji. Przy odpowiedniej pielęgnacji jej kwiaty będą szybko rosły, a liście osiągną imponujące rozmiary. Każda misternie zaprojektowana, liściasta roślina monstera jest wyjątkowa. Obserwowanie, jak rośnie i zmienia się w czasie, może być wyjątkowym przeżyciem dla ogrodnika-amatora w domu. Rośliny te powinny być uprawiane w pomieszczeniach i mogą wymagać regularnego dosadzania ziemi. Niewiele można osiągnąć z pielęgnowaniem monstery w domu. Rośliny rzadko produkują owoce i nie zaleca się ich spożywania, ponieważ mogą podrażniać błony śluzowe i powodować problemy żołądkowe. Rodziny z dziećmi pokochają lekcje biologii, które zapewniają te rośliny! Chociaż są pnączami i mają wyraźnie widoczne korzenie powietrzne.

Jak dbać o monsterę?

Monstera zwykle nie wymaga specjalnych zabiegów. Ponieważ twój okaz rośnie i co roku wytwarza piękny zestaw liści, warto od czasu do czasu planować przesadzanie monstery do nowej, większej doniczki. Dziurawa Monstera nie lubi intensywnego życia. Ponieważ ten kwiat pochodzi z tak ciepłego klimatu, potrzebuje sporej ilości światła słonecznego. Ale nie za dużo, bo liście mogą ulec uszkodzeniu. System korzeniowy monstery musi być przepuszczalny i warto dodać trochę torfu do gleby i wyłożyć doniczkę keramzytem. Monstery uwielbiają bardzo wilgotne powietrze. Warto co jakiś czas spryskać je wodą za pomocą atomizera. Rośliny Monstera nie wymagają dużej ilości wody i można je dość łatwo utrzymać, a podlewanie odbywa się raz w tygodniu latem i raz na 2 miesiące zimą. Gdy na liściach gromadzi się kurz, zwykle wystarczy je regularnie wycierać. Od czasu do czasu można również stosować roślinny nabłyszczacz, aby liście były lśniące i zdrowe

Monstera – Stanowisko

Monstery to rodzaj rośliny, która lubi, gdy temperatura oscyluje w granicach 70-80 stopni. Ważne jest, aby trzymać je z dala od przejezdnych obszarów, ponieważ są wrażliwe na niepokojenie, a to może uszkodzić korzenie. Nie warto umieszczać go na korytarzu, przedpokoju lub przeciągowej części mieszkania. Aby uniknąć wysuszenia końcówek liści, należy je ustawić w taki sposób, aby dotykały ich tylko podczas przechodzenia, nie dotykając ich zbyt często.