Chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy w ogrodzie

Jednym z najczęstszych rodzajów kwiatów, które kojarzymy z listopadem, jest chryzantema. Ale jest wiele innych powodów, aby używać ich w ogrodach o tej porze roku, ponieważ stanowią idealne tło dla jesiennej estetyki.

Są to silne rośliny, które są odporne na mrozy i dość łatwo rosną. Większość z nich jest też bardzo piękna, dlatego uważam, że są niedoceniane. Jednym z powodów jest to, że nie ma wielu ich odmian w napojach i sklepach. Doskonale nadają się również do sezonowej uprawy w pojemnikach, więc nie sadź je tylko w ogrodzie – możesz użyć ich do ubarwienia tarasu lub balkonu jesienią.

Chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy to bardzo stary gatunek roślin wywodzący się z Chin, gdzie uprawia się je od setek lat. Ta długa historia znajduje odzwierciedlenie w nazwie, która oznacza „złoty kwiat”. W języku polskim nazywane są „złoconymi kwiatami”. Przybyły do Europy w 1860 roku i stały się popularne w okresie secesji, ze względu na popularność tego dekoracyjnego kwiatu. Można je znaleźć na ceramice, porcelanie, malarstwie, tkaninach itp. Jestem wielkim fanem tych roślin, ale z jakiegoś powodu są one obecnie mniej popularne w ogrodach. Szkoda, bo fascynuje mnie różnorodność kolorów, kształtów i faktur.

Na przestrzeni lat powstało co najmniej dwa tysiące różnych odmian, a co roku pojawiają się kolejne setki. Dla wielu chryzantemy kojarzą się z pogrzebami, ale w rzeczywistości mogą być pięknym dodatkiem na każdą porę roku. Odmiany polne można stosować jako stałe elementy kompozycji ogrodowych, uzupełniając dolne grupy rabat bylin, np. w połączeniu z kwitnącymi w tym samym czasie asterami. Przez najbliższe tygodnie będą to chryzantemy, które będziesz chciał posadzić w swoim ogrodzie. Połącz je z innymi jesiennymi bylinami, a uzyskasz aranżację w gwiazdy, którą możesz cieszyć się w swoim ogrodzie. Chryzantemy doskonale nadają się na cmentarze i inne podobne miejsca, nie tylko jako ozdoba czy ozdoba domu. Możesz również umieścić je w bukiecie z frezją i gipsówką, aby uzyskać żywy, świeży wygląd, który będzie idealny na każdą okazję.

Pielęgnacja

Chryzantemy, jak każda inna roślina, są również podatne na choroby. Biała rdza to bardzo niebezpieczna choroba, którą łatwo zauważyć. Grzyb najpierw pojawia się jako małe żółtawo-zielone plamki na wierzchniej stronie liści. Biały grzyb jest widoczny w wyraźnie wyciętym obszarze pod liściem. Gdy zainfekowane liście zmienią kolor na żółty, umrą. Powinieneś działać szybko, gdy zauważysz oznaki szkodników atakujących twoje rośliny. Odetnij zainfekowane części rośliny i spryskaj je środkiem grzybobójczym. W walce ze szkodnikami często jednym z ich celów są chryzantemy. Mszyce są zagrożeniem. W momencie, gdy je zauważysz, działaj natychmiast – środki owadobójcze zdziałają cuda. W przeciwnym razie roślina będzie się deformować, utrudniając jej wzrost i kwitnienie.