Kosiarka spalinowa – jak wybrać?

Kosiarka spalinowa – jak wybrać?

Możesz potrzebować kosiarki spalinowej, aby upewnić się, że trawnik w Twoim domu jest czysty. Ułatwi to zadanie i przyda się po zakończeniu. Kiedy wiesz, czego szukasz, ostateczna decyzja o zakupie sprowadza się głównie do porównania dostępnych opcji na papierze i dokonania oceny jakościowej. Wiele czynników decyduje o tym, jaki typ kosiarki jest odpowiedni dla Ciebie i który kupujesz. Należą do nich: silnik, metody obsługi, dodatkowe funkcje. Oferta kosiarek jest szeroka, więc możliwości wyboru jest wiele.

Kosiarka spalinowa – dlaczego spalinowa?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje kosiarek – spalinowe, ręczne i elektryczne. Kosiarka spalinowa to dobry wybór dla osób posiadających średnie ogrody, natomiast do mniejszych ogrodów najlepsza będzie kosiarka elektryczna. Wiele osób zastanawia się, czy kupić małą kosiarkę, czy dodać trochę więcej i kupić większą. Duża kosiarka zawsze będzie lepszym wyborem. Czemu? Po pierwsze, pracują znacznie szybciej.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Wybór silnika do trawników będzie bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Moc silnika zrobi ogromną różnicę, zwłaszcza podczas trymowania. Jeśli masz duży plac, powinieneś rozważyć zainwestowanie w silnik o mocy wystarczającej do Twoich potrzeb. Jeśli nie ma dobrej mocy, kosiarka często się zapycha i wykonuje pracę na niskim poziomie. Jakiego rozmiaru silnika należy szukać w kosiarce spalinowej? Najlepszym wyborem wydają się być kosiarki z silnikiem o mocy od 4 do 6 KM.

Szerokość paska tnącego wynosi zwykle średnio 50 cm, co oznacza, że nadają się do przykrycia dużej powierzchni trawy. Należy również wziąć pod uwagę, że kosiarki zmotoryzowane wymagają większej mocy, a więc powiedzmy silnika o pojemności 60-120 cm3. Szukając nowej kosiarki, musisz wiedzieć, czy jest to kosiarka gazowa czy elektryczna i jakiego paliwa używa. Silnik zasilany gazem zużyje więcej benzyny niż silnik elektryczny, a także będzie emitował więcej hałasu i spalin. Mimo że może oferować mniejszy moment obrotowy i jest cięższa, samojezdna kosiarka będzie w stanie bardzo dobrze funkcjonować w nierównym terenie. Jest wyposażony w najnowszą technologię, dzięki czemu może wytwarzać mniej spalin, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Jest to bardzo ważna decyzja, przekładająca się na komfort pracy. Kosiarki do trawy z napędem kołowym znacznie ułatwiają koszenie. Wystarczy sterować urządzeniem, aby kosiło tam, gdzie jest potrzebne, bez konieczności pchania. Kosiarka benzynowa z napędem zwykle opiera się na działaniu przekładni stożkowej. Czasami można również znaleźć przekładnie ślimakowe lub wały kardana, ale są one droższe. Jeśli zastanawiasz się, jaki typ kosiarki wybrać na nierówny teren, warto kupić urządzenie z tylnym napędem. Ułatwi to uruchomienie kosiarki.

Szczególnie polecana jest kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym. Dzięki tej funkcji urządzenie uruchamiane jest przez naciśnięcie jednego przycisku. Jeśli chodzi o kosiarkę spalinową bez napędu, większość osób szuka nieco tańszych modeli. Nie oznacza to, że produkty wyższej jakości nie są dostępne. Przeciwnie. Kosiarki bez napędu mają tę zaletę, że są lekkie. Zmniejsza to wysiłek związany z koszeniem i pozwala czuć się świeżo podczas pracy. Najlepiej sprawdzają się na trawnikach, na których skręcanie jest powszechne i pozwalają zaoszczędzić czas podczas cofania i zawracania.

Kosiarka bez napędu lub przewodu zasilającego sprawdzi się również na małych powierzchniach, gdzie nie musimy podpierać trawnika. Należy również pamiętać, że kosiarki dostarczane z przewodem zasilającym, paskiem lub akumulatorem mają zwykle wyższe koszty serwisowania, ponieważ zawierają więcej elementów, które można zepsuć, serwisować lub wymienić. Jednym z wyborów może być kosiarka spalinowa z mulczowaniem. Ta funkcja może pomóc w posiekaniu skoszonej trawy i pozostawieniu na trawniku kawałków, które mogą się rozkładać i rozkładać substancje, które się rozkładają. Kiedy używasz kosiarki holowanej, w efekcie używasz jej ostrzy jako rodzaju ściółki. Pozwala to na zapewnienie Twojej trawie odpowiedniej pielęgnacji, oszczędza energię i czas, które zostałyby zmarnowane na zbieranie ścinków, a co najważniejsze, pomaga Twoim roślinom, dostarczając im niektórych witamin, których potrzebują.