Wiciokrzew w ogrodzie

Wiciokrzew w ogrodzie

Wiciokrzew to piękne pnącza, które można uprawiać niemal w każdym ogrodzie. Wymagają podstawowej opieki i zwykle nie sprawiają problemów. Doradzamy jak je uprawiać oraz informujemy o ich pozycji i podłożu. Rośliny wiciokrzewu to atrakcyjne pnącza kwitnące, które zwykle można spotkać w ogrodach przy pergolach, altanach lub ścianach domów. Można je również uprawiać w pojemnikach na balkonach.

Wiciokrzew – uprawa

Stanowisko

Wiciokrzew należy uprawiać w jasnym, ale nie bezpośrednim świetle. Kiedy dostaną wystarczającą ilość światła, zakwitną i nigdy nie będziesz musiał się martwić, że wyschną. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce dla tych roślin, ponieważ nie tolerują zacienionych warunków ani zimna. Najlepszym wyborem jest miejsce, które chroni je przed wiatrem. Ta wskazówka jest szczególnie przydatna, jeśli uprawiasz odmiany mniej odporne na mróz.

Podłoże

Pnącza tolerują różne rodzaje podłoży, w tym średnio i średnio żyzne. Należy unikać sadzenia wyłącznie na glebach suchych i wilgotnych. W pierwszym przypadku roślina może szybko obumrzeć (tworząc płytki system korzeniowy).Przed zakupem danego gatunku warto wziąć pod uwagę pH gleby. Niektóre przykłady to wiciokrzew, który lubi wapień i lekko kwaśne podłoża.

Sadzenie

Odporne na mróz gatunki wiciokrzewów najlepiej sadzić jesienią, ale należy pamiętać o odmianach mniej odpornych. Zalecamy sadzenie ich o 10 cm głębiej niż rosły w doniczce i użycie warstwy żyznego podłoża lub kompostu na dnie. Rośliny są często dość wrażliwe i przesychają, dlatego zazwyczaj zaleca się nałożenie na wierzch jakiegoś rodzaju przykrycia. Możesz użyć czegoś takiego jak ściółka okrywowa (lub pokryć przestrzeń wokół pędu płaskimi kamieniami).

Wiciokrzew – pielęgnacja

Ważne jest, aby regularnie podlewać wiciokrzew, gdy pogoda jest zbyt sucha. W pełni zimozielone gatunki powinny być również podlewane od czasu do czasu zimą, na przykład wtedy, gdy nie jest spodziewany deszcz. Wiciokrzewy wymagają nawożenia w okresie wegetacyjnym, ale to Ty musisz zdecydować, czy chcesz użyć nawozu organicznego, czy nieorganicznego.

Gnojowica roślinna jest doskonałym rozwiązaniem na szkodniki, choroby i wirusy. Na przykład mrówki stanowią poważne zagrożenie dla odporności roślin i należy się nimi jak najszybciej zająć. Wiciokrzewy często mogą mieć pleśń. Uprawa z nasion jest trochę trudna, ale możliwa. Najpopularniejszą metodą ich uprawy jest nakładanie warstw, co wymaga mniej pracy i czasu.

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ciąć rośliny. Należy uważać, aby nie przycinać ich zbyt mocno, ponieważ może to uniemożliwić kwitnienie kwiatów. Na przykład rośliny, które zakwitły na zeszłorocznych pędach mogą być przycięte nieco mocniej niż te kwitnące na tegorocznych pędach. Ze względu na jakość prace wykonuje się głównie wiosną – skracając pędy do 1/3 ich długości. Należy również usuwać słabe, chore i zbyt gęste pędy. Co kilka lat dobrze jest odmłodzić roślinę usuwając niektóre najstarsze pędy.