Werbena w ogrodzie

Werbena w ogrodzie

Werbena ogrodowa to krótkotrwała bylina należąca do gatunku Verbena. Często jest uprawiana jako roślina sezonowa w chłodnym klimacie. Werbena ogrodowa powstała w wyniku skrzyżowania kilku ciepłolubnych dzikich gatunków.

Wygląd

Wieloletnia werbena ogrodowa ma sztywno wzniesiony i rozkładający się pokrój. Jest zwykle modyfikowany przez substancje szczypiące i hamujące. Niewielkie, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są w okrągłe grona o średnicy ok. 7 cm. Ich zewnętrzne pąki rozwijają się jako pierwsze, a płatki mają zwykle świeże, jasne kolory – niebieski, różowy, fioletowy lub biały. Regularnie występują w wielu odmianach i rozjaśniają (ich otoczenie).

Zapach

Werbena ogrodowa to aromatyczna bylina o świeżym, cytrynowym zapachu.

Rozmiary

Werbena osiąga zwykle wysokość od 20-40 cm

Werbena – pochodzenie 

Kiedy Werbena po raz pierwszy przybyła do Europy, ogrodnicy zaczęli szczepić i krzyżować ze sobą różne gatunki. Prace hodowlane trwają do dziś, a firmy nasienne co roku oferują nowe odmiany. Hodowcy dążą do uzyskania mieszańców o jak największych kwiatostanach, gęsto rosnących. Kolorystyka kwiatów waha się od czystej bieli po różne odcienie różu, bzu, czerwieni i ciemnego fioletu. Niektóre są dwukolorowe, mają białe oko lub są pełne. Istnieje wiele kwiatów hybrydowych, które również ładnie pachną.

Werbena ogrodowa – kiedy siać ? 

Jednym ze sposobów sadzenia sadzonek pomidorów jest rozpoczęcie pracy jako cierpliwy ogrodnik! Nasiona wysiewamy w doniczkach zimą lub późną jesienią. Gdy będą wystarczająco duże i dobrze się ukorzenią, przeniesiemy je do większych doniczek i wreszcie wyjdziemy do ogrodu. Werbeny wyglądają w naszym klimacie jak rośliny jednoroczne, podczas gdy w rzeczywistości są to rośliny wieloletnie. Jesienią można je przyciąć i przechowywać w chłodnym miejscu na zimę. Wiosną przesadzamy je do świeżej gleby i zakładamy nowe rośliny do wzrostu. Najlepiej kupić rośliny w maju i stopniowo je utwardzać przed sadzeniem na zewnątrz. Warto sprawdzić etykietę, aby dowiedzieć się więcej o rodzaju kwiatu.

Nawożenie, uprawa, pielęgnacja

Werbena wieloletnia dobrze kwitnie w chłodne i wilgotne lata, ale napotyka wyzwania w latach gorących i suchych. Jednak dobrze radzi sobie z zimnem i lekkim mrozem. Rośliny werbeny są odporne na brak wilgoci w glebie i nadal mogą rosnąć przy niewielkim deszczu i nawożeniu. Ale jeśli pozwolimy, aby podłoże wyschło lub stało się zbyt gorące, stracą dolne liście i przestaną tak bardzo krążyć. Będą też bardziej podatne na choroby i będą potrzebować naszej pomocy prędzej niż wcześniej. Podlewamy je regularnie, a podczas upałów robimy to kilka razy dziennie. Werbena będzie się dobrze rozwijać, jeśli będziemy codziennie używać nawozu. Aby zachować zdrowe rośliny balkonowe lub kwitnące w doniczkach, przed sadzeniem sadzonek należy zastosować odżywkę i wymieszać ją z nawozem. Rośliny w pojemnikach należy regularnie i obficie podlewać, karmiąc je rozcieńczonym nawozem wysokiej jakości. Rośliny domowe są odporne na suszę, więc wystarczy podlewać je dwa razy w miesiącu i karmić raz w tygodniu. Wytnij wyblakłe kwiaty, aby pokazać nowe. Poprawi to wygląd Twojej rośliny i zachęci do większej liczby kwiatów!

Rozmnażanie

Nasiona należy przechowywać w lodówce przez kilka godzin, aby przyspieszyć proces kiełkowania. Po wykiełkowaniu możesz je posadzić w płaskich pojemnikach. Potrzebują specjalnej opieki przez okres do 2-3 tygodni, aż dojdą do pełnego wzrostu i są gotowe do przesadzenia.