Tymianek – uprawa w ogrodzie

Tymianek – uprawa w ogrodzie

Tymianek ma przyjemny zapach i jest jedną z najczęstszych przypraw w kuchni. To krzew o małych liściach, który nadaje potrawom ziemisty smak. Papryka ma dymny, pikantny smak, który dobrze komponuje się z szeroką gamą dań. Doceniono również jego zdolność do działania jako kosmetyk naturalny, który znajduje zastosowanie w mydłach, pastach do zębów i produktach do pielęgnacji włosów. Tymianek to coś więcej niż tylko przyprawa dodająca smaku – można go również stosować ze względu na swoje naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Roślina może łagodzić problemy trawienne, a także łagodzić stany skóry, takie jak egzema.

Odmiany

W przeciwieństwie do większości ziół na świecie istnieje ponad 100 różnych rodzajów tymianku. Większość z nich jest uprawiana i sprzedawana wyłącznie jako rośliny ozdobne. Pnąca odmiana, liście lawendy i róży tymianku mają słodkawy zapach kwiatów, a niezwykły kokosowy tymianek pachnie jak egzotyczny orzech. Intrygującym i innym rodzajem tymianku jest tymianek mastyksowy, którego zapach przypomina mastyks. W ogrodach zwykle znajdziesz wariacje na temat tymianku pospolitego lub tymianku cytrynowego.

Tymianek pospolity

Koronka królowej Anny to najczęstszy gatunek tej rośliny. Ma sztywne, wznoszące się pędy i małe szarozielone liście parami. Wiosną kwitnie różowo-białymi kwiatami, które są bardzo atrakcyjne dla pszczół. Tymianek ogrodowy znany jest z delikatnego, aromatycznego zapachu i równie pysznego, pikantnego smaku. Niestety, sprawia to, że zimowanie jest trudne w zimniejszych regionach, ponieważ nie radzi sobie zbyt dobrze z zamarzaniem. Oprócz zastosowań kulinarnych roślina ta jest atrakcyjna ze względu na swoje walory wizualne. Warta podkreślenia jest także krzyżówka, którą widać na żyłkach liści. Orange Balm charakteryzuje się miękkimi liśćmi i delikatnym, pachnącym pomarańczowym zapachem. Ma drobne liście i rośnie w gęstych, ciasno skupionych kępach.

Tymianek wąskolistny

Tymianek to zarówno nazwa zwyczajowa, jak i zioło o wielu zastosowaniach. Jest czasami nazywany rzeźbami w cząbrze lub drewnie i można go znaleźć w wielu krajach. Jest blisko spokrewniony z miętami, a także ma charakterystyczny smak. Świetnie prezentuje się z różowo-liliowymi kwiatami i jest uwielbiany przez pszczoły. Rośnie powoli i kwitnie w drugim roku po posadzeniu. Lubi lekko kwaśne podłoże, ale jest w pełni mrozoodporny! Podczas pocierania wydziela silne cytrusowe zapachy.

Tymianek cytrynowy

Krzewy tymianku mają zielone liście, białe lub fioletowe kwiaty i cytrusowy zapach. Rozwijają się w gęstych skupiskach, dzięki czemu są popularne jako rośliny doniczkowe. Istnieje wiele różnych odmian tymianku i jeśli szukasz czegoś bardziej dekoracyjnego to polecamy odmianę „Aureus”. Łodygi, liście i brzegi są żółte ze złotą obwódką na brzegach. Inną lubimy odmianą „Silver Queen”, która ma srebrzyste liście

Kiedy i jak sadzić ?

Tymianek to stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Możesz uprawiać go w doniczkach lub w ziemi. Chcąc wynieść go na zewnątrz w ogrodzie, należy najpierw przygotować tzw. sadzonki; oznacza to zbieranie nasion i umieszczanie ich w grządce inspekcyjnej lub rozsadniku przed ich wysiewem. Dzięki temu sadzonki są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i schodzą na ziemię jako mocne sadzonki, zdolne do rozwoju do jesiennych chłodów.