Papryka jest popularnym składnikiem wielu przepisów, w tym różnych potraw występujących w regionie Morza Śródziemnego i Ameryce Południowej. Paprykę można wyhodować z nasion lub roślin starterowych ze szkółek. Do pomyślnego wzrostu potrzebują pełnego słońca i dobrze przepuszczalnej gleby. Papryka preferuje temperaturę około 15 stopni, aby uzyskać najlepszą wydajność. Sadzenie w doniczkach pozwala na zbieranie i przenoszenie roślin papryki, jeśli trzeba chronić je przed mrozem lub innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wymagania uprawowe papryki
Należy jednak pamiętać, że powodzenie uprawy papryki zależy od spełnienia określonych wymagań i że najlepiej nadaje się dla osób o klimacie umiarkowanym. Przez cały sezon papryka potrzebuje ciepła (ok. 20-27 °C), wysokiej wilgotności powietrza i podłoża, stałej temperatury gleby oraz szeregu zabiegów pielęgnacyjnych (nawożenie, wiązanie, ogławianie). Najlepsze warunki do wzrostu papryki znajdują się w szklarniach i tunelach, więc jeśli szukasz najlepszych rezultatów, spróbuj tam sadzić paprykę.
Uprawa papryki pod osłonami
Ze względu na długi okres wegetacyjny i brak odporności roślin na niskie temperatury, paprykę uprawia się wyłącznie z sadzonek drzew przygotowywanych w marcu. Nasiona wysiewa się w kuwetach i umieszcza na ciepłym, nasłonecznionym parapecie okiennym. Samodzielna produkcja sadzonek jest powszechna, ale nie zawsze jest łatwa. Ciężko zapewnić w domu odpowiednie warunki (odpowiednią wilgotność, wystarczającą ilość światła i odpowiednią temperaturę), przez co często łatwiej je przygotować.
Odmiany papryki
Krzew papryki jest bogatym, intensywnym plonem (’Ożarowska’, 'Podstolina’, 'Olenka’, 'Etiuda’, 'Telimena’, 'Red Knight F1′, 'Pedrosas F1′), co oznacza, że silnie rosną i wymagają tyczenia, usuwania nadmiaru pędów i listew. Zabiegi te są dość wymagające, dlatego lepiej wybierać odmiany, które mają finiszy lub charakteryzują się słabszym wzrostem. Dzięki temu twoje zbiory będą tańsze i mniej czasochłonne, takie jak „Nokturn” (fioletowy owoc), „Rokita” lub „Robertina”.
Papryka w gruncie
Uprawa papryki z sadzonek jest znacznie łatwiejsza niż zakładanie jej w ziemi i nie jest uzależniona od zmian pogody lub rodzaju gleby, ale owocuje tylko w sprzyjających warunkach. Różnorodność rośliny ma również duży wpływ na to, ile otrzymujesz.
Papryka na balkonie
Jeśli nie mamy ogrodu lub nie mamy czasu się nim opiekować, możemy hodować paprykę w doniczce na balkonie. Musimy tylko znaleźć wystarczająco duży pojemnik i upewnić się, że ma żyzną glebę i nawóz. Miskę na paprykę postaw w słonecznym, ciepłym miejscu. Przez cały sezon podlewaj regularnie i co kilka tygodni dodawaj nawóz, taki jak organiczny biohumus.