Nawożenie roślin – jak i czym to robić ?

Nawożenie roślin – jak i czym to robić ?

Co to jest nawożenie i dlaczego jest ważne dla roślin?

Nawożenie to wprowadzenie do gleby jednego lub więcej składników odżywczych, aby rośliny mogły rosnąć. Nawozy to zazwyczaj azot, fosfor i potas. Te trzy główne składniki odżywcze są podawane roślinom w celu wsparcia ich wzrostu i rozwoju.

Najpopularniejszym sposobem nawożenia roślin jest nawóz płynny. Produkt ten jest aplikowany do gleby w sposób kontrolowany, tuż nad strefą korzeniową. Nawozy płynne można aplikować z konewki lub za pomocą rozpylacza. Innymi metodami zwiększania aktywności gleby są techniki napowietrzania, takie jak podlewanie, podlewanie rano i wieczorem oraz stosowanie nawozów o powolnym uwalnianiu. . Gleba składa się z wielu różnych rodzajów i grubości materiału, co umożliwia jej zapewnienie roślinom różnych poziomów stabilności. Wierzchnia warstwa gleby składa się głównie z materii organicznej i składników mineralnych, które są rozkładane przez dżdżownice, bakterie i grzyby.

Jak prawidłowo zastosować nawóz do swoich roślin

Kluczem do prawidłowego nawożenia jest znajomość rodzaju i stanu gleby. Najlepiej byłoby, gdyby przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu wykonać test gleby, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczenia i koszty. Jeśli nie masz pewności co do rodzaju lub stanu gleby, niedrogi zestaw może pomóc w zorientowaniu się, jaki rodzaj nawozu i ile jest potrzebne do trawnika lub ogrodu. Aplikacja nawozu różni się w zależności od rodzaju uprawianej rośliny, a także częstotliwości podlewania lub nawadniania roślin. Na przykład drzewa potrzebują mniej nawozu niż warzywa, więc najlepiej zrobić odżywkę oddzielnie do warzyw, a oddzielnie dla drzew.

Z czego wykonać nawóz do roślin

Jeśli potrzebujesz zrobić nawóz dla roślin, możesz użyć nawozu drożdżowego lub biohumusu. Kompost to trzecia opcja, którą należy wziąć pod uwagę przy wytwarzaniu nawozu dla roślin. Wytworzenie stałego, kompostowanego nawozu dla roślin to proces, który zajmuje około trzech tygodni. Można to zrobić w domu lub ogrodzie, regularnie mieszając garść kompostu z ziemią i wodą i pozwalając mu na naturalną fermentację. Jeśli chodzi o Twój dom, łatwiej jest kupić niektóre komercyjne źródła tych nawozów, zamiast robić to samemu. Wielu ekologicznych ogrodników stosuje nawozy organiczne w celu zwiększenia wzrostu roślin. Chociaż istnieje wiele rodzajów nawozów naturalnych, takich jak odchody po robakach, kompost i obornik, najczęściej używane do odżywiania roślin są: kompost i biohumus.

Jak zrobić kompost

Kompostowanie to świetny sposób na ponowne wykorzystanie odpadów organicznych i dostosowanie ich do ogrodnictwa. Jest również doskonałym dodatkiem do Twojego ogrodu, ponieważ może pomóc w uprawie lepszych plonów. Kompost można zrobić na 3 sposoby: na podwórku, w śmietniku lub luzem. Zalecamy korzystanie z kosza, jeśli masz miejsce lub mieszanie własnej masy celulozowej z resztek kuchennych i liści z podwórka. Kompostowanie to proces rozkładu materii organicznej, takiej jak resztki żywności, obumarłe rośliny, odchody zwierzęce i inne materiały na żyzny materiał podobny do gleby. Nie możemy wkładać resztek jedzenia, które zostały ugotowane, ponieważ rozkładają się w koszu i wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli włożysz zbyt dużo mokrych materiałów, takich jak liście herbaty, fusy po kawie lub trociny, zgniją one w pojemnikach i zniszczą kompost.