Ogórki gruntowe w ogrodzie

Ogórki gruntowe w ogrodzie

Polacy lubią uprawiać ogórki, ponieważ są one popularnym warzywem w polskich ogrodach. Zapewniają dobre zbiory nawet przy niewielkim nakładzie pracy i są też pyszne! Ogórki nie są trudne w pielęgnacji, ale lepiej, jeśli znasz odpowiednie sposoby. Napisaliśmy ten poradnik o tym, jak i dlaczego właściwie pielęgnować pole ogórka, aby uzyskać jak najlepsze i najzdrowsze owoce.

Jak siać ogórki ?

Nasiona ogórka najlepiej wysiewać w drugiej połowie maja. Po 15 maja, czyli po mrozie i Zośce nie ma niebezpieczeństwa mrozu a gleba szybko się nagrzewa. Łóżka mogą być dodatkowo pokryte agrowłókniną, która zapewnia odpowiednią temperaturę i chroni przed wychłodzeniem. To sprzyja nie tylko kiełkowaniu nasion, ale także późniejszemu wzrostowi roślin. Sadząc ogórki, upewnij się, że stosujesz odpowiednie odstępy między rzędami, które zwykle wynoszą około 70-120 cm, a w rzędach między 15 cm.

Gleba i stanowisko dla ogórków

Aby przygotować się na ogórki, najlepiej zrobić miejsce, aby mogły zamieszkać w ogródku warzywnym. Ogórki są ciepłe i dobrze rosną na glebach szybko nagrzewających się i bogatych w próchnicę. W celu utrzymania odczynu gleby zaleca się wapnowanie w poprzednim roku (jesienią). W tym samym okresie należy zastosować nawożenie obornikiem (to najlepszy i ekologiczny nawóz do ogórków!). Sadząc ogórki pamiętaj, że dobrym pomysłem jest rotacja upraw i sadzenie w pobliskich miejscach. Ogórki należy sadzić 3-4 lata po dyniowatych. Najlepiej nadają się do pomidorów, buraków, kalarepy, zbóż i roślin strączkowych. Jednak idealnym sąsiedztwem jest (koper), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka i słonecznik.

Pielęgnacja ogórków

Rośliny należy podlewać, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym lub gorącym. Zalecamy podlewanie roślin letnią wodą (nigdy zimną) późnym wieczorem. W silnym nasłonecznieniu liście ogórka mogą ulec spaleniu – w miarę możliwości dobrze je przykryj podczas tzw. najsilniejszej pracy słonecznej. Generalnie nawozy należy aplikować w określonych odstępach czasu. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy do utrzymania zdrowego trawnika można stosować nawozy takie jak Azofoska czy Polifoska. Najczęstszymi chorobami w uprawie ogórków są mączniak rzekomy, parch i bakteryjna plamistość kątowa u dyniowatych, do których stosuje się specjalne fungicydy. Do uprawy ogórków w ziemi wybierz odmiany specjalnie do tego przeznaczone.