Żonkile – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Żonkile – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Żonkile słyną z nadejścia wiosny. Kwiaty mogą być żółte, kremowe lub białe, a patrzenie na nie może rozweselić każdego dnia. Jak wygląda proces kultywacji?

Żonkile – Sadzenie i uprawa

Żonkile są naprawdę łatwe w uprawie i wymagają niewielkiej uwagi. Rosną zarówno na lekkiej, jak i ciężkiej glebie i potrzebują dużo wody podczas wzrostu. Jednak żonkil nie lubi ciężkich, jałowych gleb i terenów podmokłych. Powinny być sadzone na lekko kwaśnej glebie z dobrym drenażem. Żonkil preferuje słoneczne położenie. Mogą tolerować trochę cienia, ale najlepiej powinny być sadzone na stanowisku nie zacienionym. Żonkile są świetne, jeśli chodzi o tolerowanie suszy – jeśli regularnie je podlewasz, będą dobrze rosły. Jednak pod koniec lata lub w suchym środowisku bez deszczu; pamiętaj o podlewaniu.

Kwitnienie

Żonkil (narcissus jonquilla) jest jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów. Jej kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia i mogą trwać do maja na pędzie 2-6 pędów kwiatowych. Żonkile kwitną najliczniej dwa lub trzy lata po posadzeniu i przez około pięć-osiem lat pozostaną w jednym miejscu. Najlepiej jednak wykopać i zastosować środek przeciwgrzybiczy w cebulkach, jeśli pozostają tam dłużej niż osiem lat. Można je przechowywać w piasku lub torfie. Żonkile sadzimy na przełomie sierpnia i września. W tym czasie cebulki zapuszczają korzenie, a ich wzrost nie może być później przerwany, aby umożliwić żonkilowi przygotowanie się do zimy.

Sadzenie

Sadzenie żonkili powinno odbywać się na głębokości około 6 cm. i odstęp około 18 cm. Zimą cebulki można chronić, obkładając je kompostem korowym lub torfem. Możemy również krzyżować podczas sadzenia. Aby wykonać tę procedurę, musimy ostrożnie oddzielić od siebie losowe żarówki, odrywając je od „matki cebuli”.

Żonkile – Pielęgnacja

Żonkile to kwiaty wieloletnie, ale warto je wykopywać i suszyć co kilka lat, aby późnym latem ponownie posadzić je w ziemi. Przełoży się to na lepszy wzrost kwiatów i większą odporność na szkodniki. Narcyza należy podlewać po posadzeniu. Gdy gleba jest mulczowana, dodatkowa wilgoć pozostanie wokół rośliny i dostarczy więcej składników odżywczych do wzrostu. Wiosna (w tym lato) to czas, w którym rośliny wzmacniają się poprzez nawożenie minerałami. Jeśli chodzi o zimę: rośliny powinny przestać podlewać, ale trzeba się upewnić, że jeszcze żyją. Aby zapobiec nadgryzaniu cebulek żonkila, możesz użyć preparatów chemicznych lub posadzić cebulę w specjalnych koszyczkach. Żonkile narażone są również na atak chorób grzybowych, takich jak pleśń, zgniliznę cebul lub choroby wirusowe.