Przebiśniegi to pierwszy sygnał że wiosna w twoim ogrodzie tuż tuż. W tym okresie na drzewach nie uświadczymy zieleni, a ziemia cała biała. Pozostały śnieg? Nie, to przebiśniegi! Gdzie posadzić i jak uprawiać w ogrodzie te przepiękne, kwiaty?
Przebiśniegi – czy pierwsze wiosenne kwiaty są pod ochroną?
Z niecierpliwością czekamy na nawet najmniejsze oznaki nadejścia wiosny. Czasami wychodzimy na zewnątrz w jej poszukiwaniu. My Ostatni raz zrobiliśmy to w marcu, kiedy nie było widać kwiatów ani zielonych liści. Zamiast tego jedyne, co udało mi się znaleźć, to zeszłoroczne wilgotne, brązowe liście na ziemi. Znowu śnieg – myślimy. Podchodzimy, a to całe poletko przebiśniegów! Wolimy nie zdradzać co to za miejsce, ponieważ mógłby komuś przyjść pomysł zerwania kwiatów i zrobienia z nich bukietu. Przebiśniegi są wczesną oznaką wiosny, które często można zobaczyć je jak przebijają śnieg.
Podziwianie przebiśniegów w ogrodzie – Jakie tradycje związane są z przebiśniegami ?
Polska nie jest jedyna na liście krajów w którym ludzie podziwiają te kwiaty. W Wielkiej Brytanii podziwianie ich to narodowa tradycja. W lutym w tych trzech krajach całe rodziny wybierają się na spacery, zwłaszcza w Dzień Ogrodów Publicznych, kiedy wszystkie parki w całym mieście otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Lubią oglądać białe dywany kwiatów, ogrody i parki, które zwykle są zamknięte. U nas nie ma parków z przebiśniegami, ale kwiaty często występują na południu naszego kraju, gdzie rosną naturalnie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przebiśniegi spotkamy w rezerwatach na Śląsku albo w rezerwacie Śnieżyczki.
Przebiśnieg – jakie ma znaczenie nazwa tych kwiatów?
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) – gatunki roślin należące do amarylkowatych, typowy dla rodzaju Galanthus. Roślina ta występuje w południowej i środkowej Europie, ale można ją znaleźć poza tymi obszarami jako roślinę ozdobną.
Przebiśniegi w ogrodzie – jak się nimi zajmować?
Przebiśniegi to wiosenny alarm dla twojego ogrodu. Bez nich może nam umknąć nadejście wiosny! Przebiśniegi zakwitają na przełomie lutego i marca. Polecamy je do twojego ogrodu ponieważ są łatwe w utrzymaniu, nie boją się minusowych temperatur, zdarza się że kwitną nawet ponad miesiąc – i z czasem robi się ich coraz więcej w twoim ogrodzie. Zaleca się sadzenie ich pod drzewami liściastymi, ponieważ tam mają świetne warunki w przed wiosennym okresie. Dlaczego pod drzewem? Chodzi o słońce, którego promienie padają na glebę i tworzą odpowiednią temperaturę dla cebulek. Gęste zasadzenie bardzo dobrze wygląda w ogrodach naturalnych, współgrających z krajobrazem. Nawet symboliczna ilość przebiśniegów w małym ogródku wprawi nas w lepsze samopoczucie. Cebulki znajdziemy w dużej części sklepów ogrodniczych, na targach i sieciówkach budowlanych. Lato to pora sadzenia kwiatów w twoim ogrodzie. Zaraz po przekwitnięciu wyjmij z ziemi cebulki, podziel je i zasyp ziemią – będą szybciej rosły.
Przebiśnieg i śnieżyca – jakie są różnice?
Przebiśnieg jest charakterystycznym gatunkiem, kwitnącym jako jeden z pierwszych kwiatów. Niedługo po nich kwitnie śnieżyca wiosenna. Jeśli jednak porównamy oba kwiaty, dostrzeżemy sporą różnicę pomiędzy śnieżycą a śnieżyczką przebiśniegiem. Śnieżyca ma koronę kwiatową z pojedynczym okółkiem podczas gdy przebiśniegi mają podwójną, zewnętrzną podzieloną na trzy wąskie płatki. Różnią się także odcieniem liści – przebiśniegi mają szarozielone, śnieżyca o żywozielonej, ciemnozielonej barwie.