Krokusy w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Krokusy w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Krokusy zawsze kojarzą się z wiosną i znane są z właściwości leczniczych. Krokusy są zwykle spotykane w wyższych regionach Europy i można je znaleźć zarówno jako roślina wieloletnia, jak i roślina ozdobna. Rośliny występują w różnych rozmiarach, prywatnie dorastają do 10-15 cm. Liście są jasne z pośrednią białą linią, a ich boki są trawiaste. Krokusy kwitną zwykle późną zimą lub wczesną wiosną. Każdy kwiat składa się z jaskrawożółtego lub pomarańczowego słupka, 3 jasnożółtych pylników i 6 jasnych płatków. Płatki mają małe włoski na gardle okwiatu.

Krokus w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

Krokusy – Wymagania i uprawa

Jedną z cech tej rośliny jest to, że potrzebują dużo światła. Uprawiamy je w miejscach, gdzie wiosną będą dużo nasłonecznione (lubią podłoża humusowe, przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH). Najlepsze warunki wzrostu dla tych roślin to wysoka wilgotność oraz niedopuszczenie do stagnacji. Cebule krokusów wiosennych należy wykopać i przesadzić, ale często pozostawia się je w tym samym miejscu, ponieważ ich małe bulwy chowają się po kwitnieniu. Dzięki temu rośliny są zdrowe i odpowiednio pielęgnowane. Ważne jest, aby wiosną nawozić krokusa u jego korzeni (najlepiej 2-3 razy w odstępie 2-3 tygodni). Pod koniec maja liście krokusów zaczną więdnąć. Jednak w tym czasie można je ciąć lub kosić razem z chwostem.

Sadzenie

Ogrody najlepiej sadzić na trawnikach i dużych drzewach liściastych, które wczesną wiosną wpuszczają dużo światła. Upewnij się, że kosisz trawnik w tym samym czasie co wiosną (aby uniknąć uszkodzenia małych roślin). Rośliny krokusów często można znaleźć w ogrodach skalnych i niskich grządkach, gdy kwitną wiosną. Z nich wytwarza się szafran, który jest jedną z najdroższych przypraw na świecie (są to suszone, kolorowe znamiona z Crocus sativus). Krokusy wykorzystywano również do produkcji perfum i barwników oraz w medycynie.

Podsumowanie

Krokusy to popularna roślina kwitnąca. Do wyboru jest wiele kolorów, kształtów i rozmiarów. Ale pomimo tych różnic wiele osób nadal postrzega je jako symbol nadchodzącej wiosny. Na przykład krokusy często kojarzą się ludziom w rejonie Tatr z wiosną.