Piwonie – uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Piwonie – uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Piwonie występują w ponad 30 gatunkach. Pochodzą z rejonów świata o klimacie umiarkowanym – rosną w południowej i wschodniej części Europy, w wielu rejonach Azji, zwłaszcza w centralnej części Chin, a dwie odmiany można spotkać również na zachodzie. Kwiaty piwonii kwitną zwykle od końca maja do początku czerwca.

Walory ozdobne

Kwiaty piwonii drzewnej to jedne z jej najbardziej oszałamiających cech – na ogół duże i okrągłe, z wieloma gęsto skupionymi płatkami ułożonymi w idealne koło. Zazwyczaj występują w różnych kolorach, ale najbardziej popularne są żółte. Istnieje wiele różnokolorowych kwiatów, od żółtych do jasnofioletowych. Dodatkowo pojawiły się nowsze odmiany dwukolorowe, które również wystartowały. Piwonie są zwykle uważane za rośliny wieloletnie, jednak niektóre gatunki można zaliczyć do krewetek ze względu na ich większe rozmiary.

Historia piwonii

Piwonie są używane głównie w ogrodach / krajobrazie publicznym i były uprawiane około IV wieku. Z Dalekiego Wschodu stopniowo trafiały do osiedli europejskich, gdzie po raz pierwszy zostały spopularyzowane. Piwonia to trująca roślina, ale w historii istnieje wiele historii, które mówią o jej właściwościach leczniczych. W kulturze chińskiej i innych miejscach jej korzenie przypisuje się różne korzyści zdrowotne. Zawartość korzenia znalazła również zastosowanie w medycynie przy odrobinie szczęścia.

Odmiany piwonii w Polsce

Kupując sadzonkę piwonii warto dowiedzieć się, jaki jest rodzaj piwonii, aby uzyskać pożądaną wysokość, kolor i czas kwitnienia. Niektóre warianty mogą się znacznie różnić od siebie, więc warto dowiedzieć się, jaki typ reprezentują.

Piwonia lekarska

To południowoeuropejska odmiana piwonii. Kwitnie wcześniej niż inni przedstawiciele tego gatunku i zazwyczaj pierwsze kwiaty kwitnie w maju. Piwonia zawdzięcza swoją nazwę właściwościom leczniczym, które udokumentował botanik Li Shizhen (1518-1593) w swojej książce Bencao Gangmu (Kompendium Materii Medica).

Piwonia krzewiasta

Ta forma tej rośliny jest jedną z najpiękniejszych. Jest duży, ale także wytrzymały i może przetrwać najtrudniejsze warunki, jeśli jest dobrze zadbany. Ale chyba najbardziej imponującą cechą są kwiaty, które mogą osiągać do 20 cm średnicy. Występują w wielu kolorach, które dobrze współgrają z ich innymi cechami i sprawiają, że rośliny te są atrakcyjne wizualnie. Są popularne wśród osób, które chcą rozjaśnić swoje ogrody czymś przyciągającym wzrok.

Piwonia delikatna

Warianty piwonii liściastej, zwane również „koperkiem” lub „piwonią wąskolistną”, są popularne, ponieważ są miniaturowe, ale nie mniej spektakularne. Ich liście są ułożone rzadsze niż inne odmiany i bardziej przypominają koper niż zwykłe piwonie. Zazwyczaj pierwsze pąki można dostrzec na początku maja. Najczęściej mają czerwone kwiaty, ale istnieją również różowe lub żółte. Pochodzą z Kaukazu, ale już wcześniej widywano je w pobliżu czeskich wybrzeży.

Piwonia chińska

Ten rodzaj kapsułek piwonii nazywany jest „różą bez kolców”, ponieważ liście i kwiaty są nieco ciemniejsze niż inne popularne gatunki. Ma duże płatki, ale jest ich mniej niż w innych odmianach wzrostu. Ta kwitnąca roślina może dorastać do metra wysokości. Najpopularniejsze chińskie piwonie są białe, ale wiadomo, że są lekko różowe, a nawet mogą przechodzić w pastelowe fiolety.

Uprawa piwonii

W Polsce piwonie są bardzo popularne ze względu na ozdobny kwiat i różnorodną kolorystykę. Chociaż uprawa piwonii może wymagać trochę więcej wiedzy, nie jest to nic, z czym nie możesz sobie poradzić. Sadzenie i pielęgnacja nie jest tak trudne, jak się wydaje – a efekty są zdecydowanie tego warte.

Gdzie sadzić piwonie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że masz duży wybór przy podejmowaniu decyzji, gdzie zasadzić piwonię. Na szczęście nie są szczególnie szczególni, jeśli chodzi o miejsce ich uprawy. Zwykle rośliny są umieszczane w pobliżu płotów lub innej dużej powierzchni, która zapewnia cień, ale mogą również rosnąć w słabo oświetlonych miejscach. To miejsce musi mieć trochę słońca. Posadź roślinę na wzgórzu (tj. na poziomie gruntu), aby uniknąć zalania.

Wiatr

Należy również pamiętać, że piwonia w takim miejscu nie jest nadmiernie narażona na wiatry – silne podmuchy mogą zerwać kwiaty lub w inny sposób uszkodzić roślinę. Jeśli zdecydujemy się na uprawę piwonii z dłuższymi i bardziej rozłożystymi gałęziami, będzie to wymagało odpowiedniego podparcia.

Podłoże dla piwonii

Zanim zaczniesz, jest trochę więcej – upewnij się, że zrobiłeś jakieś rozeznanie. Gleba, na której sadzisz piwonie powinna być neutralna, najlepiej sadzić je w odkwaszonej ziemi ogrodowej lub mieszance kompostu i mieszanki doniczkowej. Aby podkreślić znaczenie żyznego podłoża i dobrego poziomu wilgoci, konieczne są następujące warunki optymalnego wzrostu roślin.

Pielęgnacja rośliny

Nie musisz nawozić piwonii. Jeśli sadzonka została umieszczona w żyznej glebie, możesz pominąć ten krok. Nie nawozić roślin zbyt wcześnie ani zbyt późno w ciągu roku. Nawożenie wczesną wiosną i jesienią zapewni obfitsze i większe kwiaty. Nigdy nie przesadzaj, po prostu używaj tyle, ile jest to konieczne, aby uniknąć karłowatości lub brązowienia.