Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

Hortensje Bukietowe są dobrze znane z pięknych kwiatów latem i jesienią, ale zimą stają się równie piękne z oszronionymi kwiatami. Rośliny te mają dużo zielonych liści na wiosnę, ale liście te stają się bardziej kolorowe w miarę dojrzewania rośliny.

Pochodzenie

Hortensja pochodzi z Azji i można ją znaleźć w Japonii, Chinach, na Wyspach Kurylskich i na Sachalinie. Określone gatunki hortensji krzewiastych w tych krajach mogą dorastać do czterech metrów wysokości.

Hortensja mrozoodporna

Hortensje są na ogół mrozoodporne w naszym klimacie, ale nie zawsze osiągają 2 metry. Ich liście są zwykle spiczaste na końcach, a ich kwiatostany (typowe skupisko kwiatów) mogą osiągać rozmiary do 40 centymetrów. W zależności od odmiany kwiaty hortensji mogą być czysto białe lub jasnozielone. Jeśli roślina jest wrażliwa na mróz i dojrzewa, może zmieniać kolory, od lekko różowej do głębokiego różu. Na przykład hortensja ogrodowa jest wrażliwa na mróz i w miarę dojrzewania zmienia kolor z całkowicie białego na bardziej fioletowy. Kwiaty pozostają na krzewach przez całą zimę. Są szczególnie ciekawą ozdobą w tym okresie, tym bardziej gdy są pokryte mrozem lub śniegiem.

Białe i kremowe kwiaty

Powinieneś szukać winorośli o białych kwiatach – niektóre są szczepione, a inną odmianą jest 'Magical Moonlight’. Daje to kwiaty, które osiągają wysokość 1,5 metra.Zwarty pokrój Kyushu sprawia, że idealnie nadaje się do mniejszych ogrodów, a gigantyczne białe kwiatostany wyróżniają się nawet z daleka. Zielony kolor na roślinach jest często rzadki, ale rośliny hortensji mogą mieć zielony kolor na początku swoich kwiatów. Najbardziej prawdopodobny czas to czerwiec i lipiec.

Różowe hortensje

Dostępne jesienią odmiany ozdobne stanowią ładny i ciekawy kontrast z resztą letniego i wiosennego ogrodu. „Pink Diamond”, „Sundae Fraise” i znacząco „Pinky Winky” wyróżniają się intensywnym kolorem. Kwiaty hortensji Dart’s Little Dot 'Darlido’ mają około 1 metra, podczas gdy Great Star może dorastać do 2 metrów wysokości i 2,5 metra średnicy z niezwykłymi, wydłużonymi płatkami.

Hortensja bukietowa różowe kwiaty

Z jakimi roślinami sadzić hortensje

Bukiety hortensji, które wyglądają atrakcyjnie pod koniec sezonu, powinny mieć tło, na którym będą nadal kwitnąć. Alternatywnie możesz mieszać gatunki, które są atrakcyjne również wiosną lub zimą, aby stworzyć niesamowite kombinacje. Hortensje świetnie prezentują się w sąsiedztwie różnych drzew i krzewów. Lubią przebywać w pobliżu kanadyjskiej sosny, tulipana, cisa, peru (zwłaszcza tych o fioletowych liściach), brzozy lub przyciętych bukszpanów. Warto zainwestować w kwitnące byliny, takie jak echinacea, floksy wiechowate, ukwiały japońskie i tawułki. Dobrze prezentują się pod nimi rośliny okrywowe, takie jak żurawina, epimedium czy japońska trąbka bagienna.

Trawy

Dodanie różnych rodzajów traw do ogrodu może dodać ciekawej różnorodności tekstur i kolorów. Japońskie odmiany Decay, Miscanthus, Imperata lub Red Baron to świetne opcje na dodanie tych lekkich elementów do przestrzeni. Tuftowane również dobrze sprawdzają się w tym celu. Bukietowe Hortensje, które na wiosnę są intensywnie przycinane, wytwarzają znacznie większe bukiety niż te, które tego nie robią. Tych kwiatów można się cieszyć do późnej jesieni i pozostawić je na roślinach przez całą zimę.

Uprawa hortensji

Hortensje można sadzić niemal w dowolnym miejscu w kraju, bez przechodzenia przez proces zwany umieszczaniem w klatkach. Odbywa się to poprzez sadzenie ich w jasnym miejscu, na glebie bogatej w składniki odżywcze i o lekko kwaśnym pH. Rośliny hortensji należy nawozić nawozem zawierającym wapń lub nawozem organicznym. Gleba dla tych roślin powinna być następnie przykryta ściółką lub korą, aby była wilgotna.

Kiedy przycinać hortensje

Zalecamy przycinanie hortensji po kwitnieniu wczesną wiosną. Usuwamy tylko wysuszone kwiaty, aby roślina nadal kwitła. Spowoduje to częstsze kwitnienie bez konieczności wypuszczania nowych pąków. Właściwa pielęgnacja Twojej hortensji sprawi, że będzie pięknie kwitła przez cały rok! Aby uzyskać najlepsze kwitnienie, zalecamy przycinanie tej rośliny, gdy kwiat obumrze, czyli wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Hortensja bukietowa może być rozmnażana, pobierając letnie sadzonki pędów z 10 cm odcinków pędów, które nie mają kwiatów ani liści. Z tego powodu usuń wszystkie dolne liście i przetnij w połowie górne liście, aby umożliwić naturalne ukorzenienie. Odcięty pęd zanurza się w środku ukorzeniającym i umieszcza w przepuszczalnym podłożu w połowie wysokości doniczki. Tak zwany „węzeł”, z którego rozwinie się ta nowa gałąź, wsadza się w ziemię, z listowiem podstawy rośliny blisko krawędzi pojemnika.