Uprawa malwy w ogrodzie

Uprawa malwy w ogrodzie

Malwa sadzi się zwykle w wiejskich ogrodach i tam jeden z najpiękniejszych kwiatów. Niestety w dzisiejszych czasach nie są często widywane w nowoczesnych ogrodach przydomowych. Powodem tego jest przekonanie, że wymagają dużo konserwacji i przestrzeni, co nie zawsze jest praktyczne. Jednak te pożyteczne rośliny mogą rosnąć bez większego wysiłku i również świetnie wyglądać!

Roślina prawoślazu jest najczęściej uprawiana jako roślina dwuletnia, ponieważ w kolejnym roku produkuje więcej kwiatów.

Liście malwy są palmatowate i osiągają średnicę do 25 cm. Zwykle pojawiają się od końca czerwca do października i można je znaleźć na krótkich roślinach, w kątach liści lub w górnej części łodygi.

Możesz zobaczyć te odmiany ziemniaków jako pojedyncze, półpełne lub pełne podwójne. Różnią się one kolorem skóry od białego do jasnoczerwonego i mogą być tak ciemne, że prawie czarne.

Malwa – sadzenie

Malwy są idealnymi kwiatami do sadzenia w ogrodzie wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym lub romantycznym i mogą świetnie wyglądać, gdy sadzi się je obok drewnianego ogrodzenia lub ściany budynku. Umieść malwę za innymi roślinami, tak aby nie były widoczne. Mogą rosnąć w towarzystwie innych kwiatów – takich jak liliowce, floksy, kosmos i echinacea.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja malwy

Gleba Malwa jest tolerancyjna na praktycznie każdy rodzaj gleby, ale najlepiej owocuje na żyznej, dobrze przepuszczalnej próchnicy. Ma również pH 6-7. Malwa preferuje światło słoneczne, ale będzie rosła również w półcieniu. Słabo będzie rosła i wypuszcza mniej kwiatów w cieniu z żółtymi, silnymi pędami. Miejsce powinno być ciche i osłonięte od gorących wiatrów. Podlewanie i nawożenie malw. Jednak spryskiwanie liści malwy wodą jest złym pomysłem, ponieważ są one wrażliwe na wysoki poziom wilgoci w glebie. Wolimy je nawozić 1-2 razy w roku, a wtedy używamy ogólnego nawozu ogrodowego.

Choroby

Liście malwy często pojawiają się z brązowymi lub białymi plamami na górnej stronie liścia i rdzawymi plamami na drugiej. Jest to oznaka infekcji, znanej jako „rdza ślazowa”. Aby mieć pewność, że uporano się z tym prawidłowo, odetnij zainfekowane dolne liście (powyżej miejsca, w którym dotknęły innych roślin) i spryskaj je roztworem, aby je chronić. Istnieją dwa główne sposoby na pozbycie się chorych roślin za pomocą narzędzi ogrodniczych. Możesz je wykopać i spalić lub pozbyć się, zanurzając zainfekowany materiał roślinny w chemikaliach.

Zimowanie

Większość odmian malwy może bezpiecznie przejść w stan uśpienia i nie trzeba ich przykrywać słomą. Młodsze rośliny (odmiany wrażliwe) można chronić białą agrowłókniną lub suchymi liśćmi. Malwy kwitną stopniowo i rosną szybciej, gdy są pozostawione same przez pewien czas. Praktyczne jest usuwanie wyblakłych kwiatów w celu promowania nowych kwiatów, chociaż niektóre można pozostawić, aby wytworzyły nasiona. Malwy mogą same się zasiać, jeśli kilka zostanie pozostawionych, a ich nasiona zachowują żywotność do 4 lat

Malwa – wysiew nasion

Posadź nasiona malwy w zimnej oprawie od końca maja do początku lipca (ale nie sadź ich jeszcze na zewnątrz). Gdy sadzonki będą miały 2-3 liście, nakłuj je i posadź około 25 cm na ziemi lub w doniczce. We wrześniu, gdy rośliny dorosną, zostaną posadzone na stałe w odległości 50 cm.