Mieczyk w ogrodzie

Mieczyk w ogrodzie

Mieczyk to jedna z najpopularniejszych roślin w botanice. Istnieje wiele odmian, takich jak wysokie, karłowate i pnące, które są łatwe w uprawie w Twoim ogrodzie. Mieczyk to roślina, która może pochwalić się pięknym kwiatem. Jej kultywacja nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ wymaga dużej troski. Warto jednak: jego kwiatostany są bardzo atrakcyjne i na pewno zagoszczą w Twoim domu!

Mieczyk – uprawa w ogrodzie

Aby pomóc swoim mieczykom rozwijać się, znajdź dla nich dobre miejsce, które będzie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Mieczyk to duża roślina, która pod wpływem wiatru może ulec uszkodzeniu. Warto zainwestować w sprzęt, taki jak maszynki do strzyżenia ogrodniczego, dzięki czemu Twoje rośliny będą zdrowsze. Mieczyki preferują żyzne i dobrze przepuszczalne gleby o neutralnym pH z umiarkowaną wilgotnością. Radzą sobie zarówno z zalaniem, jak i wysuszeniem.

Świetnie sprawdzają się na glebie, na której w drugim roku był obornik. W okresie wegetacji można stosować dodatkowe nawożenie złożonym nawozem. Mieczyk należy sadzić w ogrodzie od połowy kwietnia do połowy maja na głębokość 6-10 cm. W ten sposób wydłuży się okres kwitnienia mieczyk (najlepiej w odstępach dwutygodniowych). Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma wystarczającej ilości wody, pamiętaj, aby skierować strumień wody z dala od liści i kwiatów – w kierunku podłoża. Mieczyki zwykle kwitną między połową lipca a połową września, w zależności od odmiany i kiedy są sadzone. Najbardziej żywe, rozwinięte kwiaty należy przyciąć, zanim znikną.

Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyki nie znoszą zbyt dobrze chłodów, więc muszą być podciągnięte miesiąc po kwitnieniu i suszone przez kilka dni w ciepłym (22-24 stopni C) pomieszczeniu. Ziemniaki są oczyszczane z zewnętrznych liści i łusek, aby odsłonić wewnętrzne miąższ. Wewnętrzne miąższ lub bulwy są następnie oddzielane od dołączonych do nich węzłów, aby wyhodować więcej roślin. Po oczyszczeniu bulwy umieszcza się je w otwartych pudełkach. Posypuje suchym torfem, a następnie przechowuje do wiosny w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8 stopni Celsjusza. Polecam pamiętać, że każda bulwa mieczyk kwitnie tylko raz, pozostawiając po śmierci kilka bulw potomnych.