Sukulenty świetnie nadają się do ogrodu przy oknie, aby dodać gustowny i teksturowy akcent. Popularny sukulent, który jest najbardziej popularny w warunkach domowych, nazywa się Jade Plant. Generalnie sukulenty nie wymagają dużej ilości wody i są na ogół łatwe w utrzymaniu przy przeciętnym podlewaniu raz lub dwa razy w tygodniu. Sukulenty to rodzaj roślin, które przystosowały się do życia w warunkach, w których brakuje wody. Aby jak najefektywniej wykorzystywać wodę, sukulenty opracowały tkankę zwaną „stomią”, która gromadzi wszelką dostępną wilgoć. Rośliny takie jak sukulenty pochodzą z obszarów, gdzie pada tylko trochę. Magazynują wodę, gdy jest dużo deszczu i wykorzystują ją powoli w okresach suszy, dzięki czemu są doskonale przystosowane do okresów okresowych niedoborów wody. Sukulenty mają wyspecjalizowane narządy magazynujące wodę, takie jak liście, łodygi lub korzenie. Części te są również mięsiste i mają zazwyczaj kształt cylindryczny lub kulisty.
Podział sukulentów
W zależności od miejsca magazynowania wody dzieli się sukulenty na trzy grupy:
- Używają wody zgromadzonej w ich łodygach i cierniach, aby pozostać przy życiu. Mogą przetrwać miesiące bez deszczu i rosy, ale tylko wtedy, gdy zostaną zignorowane przez drapieżniki.
- sukulenty liściowe (np. rośliny gruboziarniste, aloes, agawa) – mają pogrubione liście, które pełnią funkcję zbiorników wody, aby ograniczyć parowanie
- Sukulenty korzeni, takie jak Pachypodium bispinosum i oxalis, rozwinęły różnorodne możliwości przystosowania się do warunków suchych. Zazwyczaj przechowują wodę w liściach i korzeniach w porze deszczowej, aby mogły żyć z tego zasobu w okresach suchych. Mogą także pozyskiwać wodę z płytkich podziemnych źródeł.
Te pustynne rośliny tworzą ciekawe wzory i kształty. Najważniejsze w sukulentach jest to, że są w stanie magazynować wodę na wypadek sytuacji kryzysowych lub okresów suszy. Ponadto rośliny te są w stanie odpowiednio wydobyć wodę ze swojego otoczenia, co z kolei pomaga zmniejszyć utratę wody przez parowanie.
- Liście gruboziarnistych roślin mają woskową powłokę, która chroni je przed intensywnym parowaniem.
- niektóre rośliny wytwarzają małe rozety, co pomaga im ograniczyć utratę wody.
- gdy rośliny mają ograniczoną wodę, potrafią ogołocić liście do kości, czasami w postaci kolców
- Korzenie sukulentów zwykle rozciągają się na większą powierzchnię, ale są płytkie, co poprawia ich zdolność do gromadzenia i zatrzymywania wody.
Wymagania sukulentów
Sukulenty są łatwe w uprawie i są dobrymi roślinami domowymi, szczególnie dla zapominalskich właścicieli, którym nie przeszkadzają codzienne utrzymanie. Rośliny te są świetne, ponieważ nie wymagają zbytniej uwagi i dobrze się rozwijają w słonecznym miejscu – takim jak okno wychodzące na południowy-wschód w domu. Czy zauważyłeś, że w okresie wzrostu sukulenty preferują wysokie temperatury? Spodoba im się również ogrzewana przestrzeń. Optymalna temperatura do uprawy w okresie wzrostu to 20-25 stopni Celsjusza. Ale w okresie spoczynku temperatura powinna być niższa i najlepiej poniżej 15 stopni Celsjusza.