Jak odstraszać szpaki

Jak odstraszać szpaki

Jak odstraszać szpaki? Dobrze sprawdzają się strachy na wróble, puszki i butelki. Możesz spróbować innych rzeczy, takich jak pistolety na wodę lub usługi sokolników. Jeśli jesteś sadownikiem, wiesz, że nieznośne szpaki mogą być prawdziwym problemem. Potrafią w mgnieniu oka zdewastować całe drzewa, a szczególnie zagrożone są niektóre rodzaje owoców: wiśnie i jabłka, a także śliwki i truskawki.

Strach na … szpaki

Dopóki straszak stoi wysoko na drzewie, szpaki powinny zostać odstraszone w ciągu kilku dni. A to dlatego, że pod wpływem wiatru poruszy się w taki sposób, że przypomina tylko stracha na wróble. Na szczęście są jeszcze inne sposoby na uspokojenie ptaków. Należą do nich turbiny wiatrowe lub dowolna zabawka dziecięca lub plastikowa, lub stara taśma magnetofonowa przymocowana do sznurka w kierunku toru lotu ptaka z papierową torbą nad nią, aby stworzyć barierę wizualną.

Siatki ochronne

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie straszaka, udaj się do sklepu ogrodniczego po siatkę ochronną. Zakładając ją na drzewo ograniczasz szpakom dostęp do swoich owoców. Niektórzy twierdzą, że stare zasłony mogą zastąpić siatkę. W sadzie z nisko wiszącymi drzewami jest to szczególnie dobry pomysł, ponieważ trudno jest ponownie zdjąć siatkę – ale szpaki nie mogą jej dosięgnąć!

Morwa

Szpaki uwielbiają morwy, ponieważ czarny owoc to jedna z ich ulubionych przekąsek. Jeśli posadzisz morwę w pobliżu wiśni lub wiśni, ptaki szybko stracą zainteresowanie tymi drzewami.

Budka lęgowa

Szpaki zaciekle bronią swojego terytorium w okresie lęgowym, więc upewnij się, że zapewnisz im miejsce do życia. Można to zrobić, instalując budkę lęgową na drzewie. Szpak jest jednym z najtrudniejszych ptaków do trzymania w ogrodzie. Zjedzą twoje owoce, a potem zrobią kupę na wszystko. Jednak lepiej karmić 6-8 szpaków niż całe stado, ponieważ przynajmniej masz z nimi szansę (mniej prawdopodobne jest, że zostaną i będą się rozmnażać). Jeśli je zdobędziesz, rozważ pomalowanie ich budki lęgowej

Głośne dźwięki

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się szpaków, ale wiele z nich nigdy nie działa z tym konkretnym gatunkiem. To bardzo inteligentne zwierzęta, więc nigdy nie dadzą się oszukać! Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie szpaków jest użycie hałasu. Jeśli jednak Twój sad jest dogodnie położony w pobliżu domów, może to wpłynąć na spokój mieszkańców z powodu głośnych dźwięków. Jeśli mieszkasz na odludziu i masz niewielu sąsiadów, możesz skorzystać z tej metody. Odtwarzanie nagrań dźwięków atakujących ptaków może być równie skuteczne w trzymaniu zwierząt z dala od Twojej posesji.