Rokitnik w ogrodzie

Rokitnik w ogrodzie

Rokitnik występuje w rejonach Arktyki, takich jak Syberia, więc nic dziwnego, że roślina ta ma tak wiele różnych właściwości prozdrowotnych. Rosjanie nazywają to „złotem Syberii” Owoce są używane głównie do celów leczniczych, ale niektóre liście, kora i nasiona również. Często robi się z nich dżemy, konfitury i soki. Roślina ta jest mało znana w Polsce, ale czasami można ją tam spotkać.

Jak wygląda rokitnik?

Najpewniejszym sposobem rozpoznania rokitnika jest jego owoc. Są małe, pomarańczowe i pokryte większą liczbą pędów, niż można zliczyć. Ponieważ zawierają dużo kwasów, maja bardzo kwaśny smak. Dopiero po przymrozkach nabierają nieco słodyczy. Liście tych roślin są srebrzystozielone i wąskie, podobnie jak ich ostre kolce. Dziki rokitnik pochodzi z Europy i Azji. Może być również uprawiana w ogrodach, ponieważ grona owoców są zarówno ozdobne, jak i bardzo trwałe, co oznacza, że będzie kolorowym dodatkiem do Twojego ogrodu zimowego. Jest również używany do kształtowania pochyłych powierzchni i wykonuje naprawdę dobrą robotę. W Polsce dzikie owoce rokitnika objęte są ochroną częściową. Ten owoc można zbierać tylko z gór Bałtyku i Pienin. Jeśli chcesz samodzielnie zrobić sok lub przetwory, musisz kupić owoce z krzewów uprawnych.

Rokitnik – właściwości

Korzyści z rokitnika zwyczajnego dla koni znane są od wieków. Grecka pisownia słowa koń „hipopotamy” dowodzi, że konie w przeszłości były karmione liśćmi rokitnika, co w dzisiejszym społeczeństwie jest równoznaczne z ich wartością jako luksusowy samochód. Jedną z bardziej godnych uwagi cech rokitnika jest wysoka zawartość w nim witaminy C. Ma 3 razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka i zawiera więcej niż jakikolwiek owoc z wyjątkiem dzikiej róży. Owoce są trochę odpychające do jedzenia, ale są zdrowe. Powtarza się stara prawda, że to, co smakuje najlepiej, nie zawsze jest najzdrowsze. Warto zrobić przetwory z rokitnika, choć z dodatkiem innych owoców, takich jak pomarańcza. Warto zauważyć, że witamina C z rokitnika nie rozkłada się podczas pieczenia czy gotowania

Przeciwwskazania do stosowania rokitnika

Ze względu na wysoki poziom kwasu w rokitniku nie jest zalecany osobom cierpiącym na takie choroby jak wrzody żołądka i dwunastnicy czy kamienie nerkowe. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem rokitnika w tych warunkach.