Dzikie pszczoły w ogrodzie

Dzikie pszczoły w ogrodzie

Owady zapylające, takie jak pszczoły, odgrywają istotną rolę w naszej ekologii, zapewniając bezpieczeństwo naszego środowiska. Ich ciężka praca pomaga zachować równowagę w przyrodzie, pozwala nam zbierać plony i wyżywiać się. Szkoda, że populacja pszczół zmniejszyła się w alarmującym stopniu, głównie z powodu ingerencji człowieka. Naukowcy twierdzą, że nieodpowiedni płodozmian i zaoranie zbożem dużych obszarów pól uprawnych miały w ostatnich latach silny negatywny wpływ na liczebność pszczół. Wynika to w dużej mierze z upadku roślin miododajnych, ale są też inne powody. Co możemy zrobić, aby coś poprawić? Na przykład, możesz zaprosić dzikie pszczoły do swojego ogrodu.

Co się dzieje z pszczołami?

Wraz ze spadkiem liczebności roślin miododajnych w zastraszającym tempie zmniejsza się również populacja pszczół. Zjawisko to ma wiele przyczyn, w tym ciągłe koszenie trawników i brak kwiatów w ogrodach. Nie wspominając o tym, że istnieje również wiele pestycydów i chorób, które dotykają te cenne stworzenia! Musimy działać teraz i ratować pszczoły, zanim będzie za późno. Jeśli nic nie zrobimy, populacja pszczół będzie nadal spadać, z niewyobrażalnymi implikacjami.

Dzikie pszczoły w ogrodzie

Jednym ze sposobów naprawienia sytuacji jest zaproszenie dzikich pszczół do swojego ogrodu. Te pszczoły są bardziej pomocne niż pszczoły miodne, ponieważ zapylają rośliny, podczas gdy pszczoły miodne nie są ważne, ponieważ nie produkują miodu. W Polsce można znaleźć ponad 450 gatunków rodzimych pszczół. Potrzebują bezpiecznego domu w ogrodzie i jedzenia. Z niewielką pomocą z naszej strony przeżyją.

Dzikie pszczoły – gdzie żyją ?

Dzikie pszczoły lubią żyć w suchych roślinach, rowach i drewnie. Gniazdują również w ziemi, gdzie uwielbiają mokre miejsca, takie jak stawy obok korzeni tataraku lub gdziekolwiek wokół kamieni nad wodą. Jeśli chcemy, aby te pożyteczne owady odwiedzały nasz ogród, musimy stworzyć im podobne warunki. Na przykład można użyć drewnianych pni z wywierconymi w nich otworami lub pustych łodyg trzciny. Gotowe opakowania możemy kupić w naszym sklepie ogrodniczym. Dbajmy o to, aby nasze rośliny dbały o nie, pielęgnując je i monitorując owady przebywające blisko gniazda. Zimą wyjmujemy gniazdo z zewnątrz i przechowujemy w chłodnym miejscu, ponieważ chcemy, aby zadomowiły się na następne lato.

Pszczoły ziemne w ogrodzie

Niektóre dzikie pszczoły wolą gniazdować w suchych, ciepłych miejscach, dzięki czemu możemy łatwo stworzyć przyjazną pszczołom przestrzeń w ogrodzie. Aby to zrobić, znajdź jakąś ziemię pozbawioną wilgoci i dobrą dla nas. Dobrze jest mieć w pobliżu rośliny kwitnące, które są źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pszczoły ziemne na pewno z przyjemnością zadomowią się w przygotowanym miejscu i odwdzięczą się ciężką pracą przy rozświetlaniu naszych roślin.

Czy należy się ich bać?

Wiele osób unika wszelkich owadów, ponieważ boi się użądlenia. Oczywiście jest to rozsądny pomysł, jeśli ktoś ma alergię na użądlenia. Biorąc to pod uwagę, pszczoły nie są bezsensownymi owadami i jeśli nie zostaną sprowokowane, nie użądlą cię. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ nadal mogą wyrządzić krzywdę, strącając włosy lub dostając się do oczu, jeśli nie będziesz ostrożny. Co ważniejsze, dzikie pszczoły nie wyrządzą ci krzywdy, ponieważ nie mają użądlenia. To pszczoły robią i używają go do obrony lub produkcji pysznego miodu. W przeciwieństwie do pszczół miodnych, dzikie nie produkują miodu – więc uważaj na ich żądło!