Czytaj też tutaj: https://inspirehome.pl/brzoza-w-ogrodzie/
Jednym z najpopularniejszych drzew w Polsce jest brzoza brodawkowata. Może dorastać do 30 metrów i jest bardzo praktyczną ozdobą ogrodu. Brzoza ma kilka wad w ogrodnictwie, o których możesz nie wiedzieć na podstawie samego wyglądu. Brzoza wodna staje się krucha, gdy jest przecięta, ale ta wada nie nęka brzozy rzecznej ani szarej, ponieważ
Zalety brzozy w ogrodzie
Brzoza to bardzo fotogeniczne drzewo. Wczesną wiosną pokrywają ją małe liście w kolorach oceanu. Białe plamki na korze stanowią doskonały kontrast. Taki stan rzeczy trwa wiosną kilka tygodni.
Brzozy są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnej uwagi. Są także pionierami, co oznacza, że mogą bez problemu rosnąć na pustkowiach. Liście brzozy mają wiele korzyści zdrowotnych, które ludzie nadal stosują w medycynie naturalnej i jako środek profilaktyczny przeciwko stanom zapalnym
Domowym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości brzozy jest zrobienie nalewki. Składa się z 5 części alkoholu i 1 części pączków brzozowych. Gałązki należy włożyć do słoika, zalać alkoholem. Wiosną płynie sok brzozowy, który ma wiele zalet. Picie go może leczyć wiele rzeczy: nerki, układ sercowo-naczyniowy, anemię i wrzody. Wzmacnia nawet odporność. I bez względu na to, jak mała jest brzoza, zdołasz zebrać z niej wystarczającą ilość soku!
Wady brzozy w ogrodzie
Niemniej jednak ma również wady. Głównym z nich jest zanieczyszczenie środowiska w okresie wiosennym. Brzoza jest gatunkiem jednopiennym i dwupiennym, co oznacza, że kwiaty na nim są męskie lub żeńskie. Wiosną kwiaty męskie obficie uwalniają pył. Jest to szczególnie widoczne na parapetach i na kałużach. Pyłek brzozy jest silny wiosną, dlatego wiele osób cierpi na katar sienny. Zapylane kwiaty żeńskie przekształcają się w małe brązowe szyszki.
Brzoza – idealne drzewo do każdego ogrodu
Brzoza to popularne drzewo w Polsce i innych strefach umiarkowanych. Ma piękną białą korę i dobrze się rozwija w słonecznych warunkach. Występuje wiele gatunków tego typu brzozy.
W Polsce występuje kilka odmian brzozy. Najbardziej popularna jest brzoza brodawkowata, ponieważ jest atrakcyjna i ma niewielkie zapotrzebowanie na glebę. Inne rodzaje tych drzew są również nazywane „pionierskimi”, co oznacza, że mogą być uprawiane wyłącznie przez samozasiewanie i nie muszą zajmować miejsca na nawożenie lub podlewanie. Jedną z wad tego gatunku rośliny jest płytki i szeroki system korzeniowy.