Jak sadzić i uprawiać Tuje, aby nie sprawiały żadnych problemów. Tuje to jedne z najczęstszych roślin iglastych w ogrodach. Zazwyczaj Tuja rośnie jako żywopłot. Główną wadą sadzenia jest to, że sadzonki są kosztowne i wymagają długiego czasu wzrostu (do 10 lat).
Thuja Occidentalis, jeden z najpopularniejszych drzew iglastych uprawianych w ogrodach przydomowych, to wytrzymały krzew lub drzewo o smukłym, ale strzelistym pokroju. Ogólnie rzecz biorąc, osiąga wysokość do 15 metrów, ale poprzez rozmnażanie i krzyżowanie może znacznie zmienić wysokość i inne cechy drzewa. Tuja olbrzymia (Thuja plicata) jest rzadziej spotykana w ogrodach, ponieważ rośnie w Polsce osiągając wysokość do 35 metrów (a nawet 65 metrów w środowisku naturalnym). Do niedawna wschodnia tuja również należała do rodzaju Tuji. Ale dziś słusznie uważany jest za unikalny gatunek cyprysów – Thuja orientalis. Tuja wyrastają z liści w postaci igiełkowatych lub łuskowatych płatów, które są podobne u wszystkich gatunków tego rodzaju. Mają dość niskie wymagania co do optymalnych warunków wzrostu.
Tuje – stanowisko do uprawy
Szczególnie drzewa tui, o żółtych i niebieskich barwach, powinny być sadzone w miejscach nasłonecznionych. W ten sposób dadzą najlepszy kolor. Zielone plemiona tui mogą również znosić półcień. Gleba powinna być przepuszczalna i krucha z dużą ilością materii organicznej, aby zwiększyć ich potencjał rozwojowy. Istnieje szereg czynników, które mogą powodować problem z tymiankiem – częstym jest sadzenie go w suchych miejscach. Kolor igły zmieni się na żółty i brązowy, gdy gleba nie będzie wystarczająco wilgotna. Sadzonki tui należy sadzić wiosną lub jesienią, ale te z rozwiniętymi korzeniami sadzi się dopiero jesienią.
Jak podlewać i nawozić tuje?
Najważniejszym aspektem w uprawie tui jest nawadnianie. Wbrew pozorom są wrażliwe na przesuszenie i regularnie potrzebują wody. Jeśli będą uprawiane jako ogrodzenie lub żywopłot, warto zainwestować w automatyczny system nawadniania, taki jak nawadnianie kroplowe. Należy również ręcznie podlewać zimą, w umiarkowanie ciepłe dni, gdy temperatura jest dodatnia. Zapobiegnie to psychologicznej suszy twoich roślin.
Nawożenie tui odbywa się regularnie – kilka razy w sezonie – i ta technika jest zrównoważona. Wiosną warto zastosować nawozy azotowe, latem przestawić się na potas i fosfor. Mech lub liście powinny być stosowane jako ściółka wokół drzewa; tworzy to środowisko dla mniejszego rozwoju chwastów. Młode tuje należy chronić przed nadejściem zimy. Można to zrobić, wycinając tuje na początku marca, ale przed podjęciem jakichkolwiek działań upewnij się, że są w pełni odporne na mróz. Przycinamy je ponownie wiosną (czerwiec) i ponownie pod koniec lata (sierpień).
Zagrożenia i choroby
Dużym problemem w uprawie tui, oprócz suchości, są silne wiatry. Przyczyniają się do przemarzania młodych okazów, zwłaszcza jeśli sadzi się je po wschodniej stronie rzędu drzew. Ponadto wiatr może powodować przewracanie krzewów i drzew (w tym tui).
Choroby grzybicze mogą również stanowić problem podczas uprawy tui, zwłaszcza jeśli masz Phytophthora. Choroba początkowo atakuje korzenie, więc pobieranie wody i składników odżywczych jest utrudnione. Rośliny mogą walczyć z Phytophthorą, ale nie jest to łatwe. Choroba zaczyna się u podstawy drzewa na jego liściach i przenosi nekrozy na wierzchołek. Z biegiem czasu smugi wody pokrywają żółte liście, aż w końcu odpadną. Nie ma lekarstwa na tę wyniszczającą chorobę, ale istnieją sposoby, aby ją spowolnić. Zainfekowane tuje należy wykopać i spalić, a sąsiednie spryskać silnym środkiem grzybobójczym. Zażółcenie punktowe na tujach może również wystąpić z powodu kontaktu kotów / psów lub wycieku moczu. Jeśli masz ogród z młodymi tujami, upewnij się, że przed ich sadzeniem otrzyma specjalny podkład bogaty w cynk.