Tulipany w ogrodzie – co warto wiedzieć

Tulipany w ogrodzie – co warto wiedzieć

Dlaczego Tulipany w ogrodzie są wyjątkowe?

Ludzie myślą, że tulipany to tylko piękny kwiat w ogrodzie, ale mogą być zaskoczeni tym, że kwiat ma dość długą historię. Pierwszy tulipan uprawiał w Holandii w 1559 roku rolnik Carolus Clusius. Nazwał go Tulipa Lutea po swoim rodzinnym mieście Luthernia i nadal jest znany jako „tulipan luterański”. Reszta świata zakochała się w tym kwiatku, a dziś istnieje ponad 3000 odmian tego uroczego kwiatu. Wielobarwne tulipany są symbolem wiosny, dlatego ludzie sadzą je w swoich ogrodach. Nazywa się je również holenderską tęczą, ponieważ występują w wielu kolorach i kwiatach. W większości krajów nie wolno ścinać ani wyciągać tulipanów z pól, na których rosną. W ogrodzie można sadzić tylko wyhodowane cebulki. W Europie tulipan stał się w tym okresie symbolem miłości, ponieważ kwitł każdej wiosny i trwał tylko około trzech tygodni. W niektórych częściach Europy, takich jak Holandia i Francja, uważano to za ekstrawagancki prezent, który mógł dać bogactwo lub uczynić cię biednym. W tym czasie, kiedy ludzie tworzyli obrazy z kwiatami, aby pokazać miłość między dwojgiem ludzi, dla wielu z nich głównym tematem były tulipany.

Co musisz wiedzieć o tulipanach w ogrodzie

Tulipany to nie tylko piękny kwiat, ale można je uprawiać w ogrodzie i na biurku. Nie trzeba się martwić o robienie dla nich miejsca, ponieważ dość szybko rosną.

Ciekawostką dotyczącą kwiatów tulipanów jest to, że ich płatki nie obumierają po jednym dniu, jak inne kwiaty. Ich płatki pozostają świeże i kolorowe nawet przez dwa tygodnie. Mają również ponad 100 odmian, w tym różowy, brzoskwiniowy, biały, czerwony, fioletowy, żółty, pomarańczowy, a także zielone i rzadkie kolory, takie jak pomarańczowo-różowy lub niebiesko-zielony.

„Tulipany to kwiaty przypominające tulipany, które występują w różnych kolorach i formach, ale wszystkie mają wspólny kształt, który obejmuje trzy liście i jedną łodygę. Kwiat jest tylko częścią rośliny, reszta znajduje się pod ziemią”.

W przeciwieństwie do innych cebulek kwiatowych tulipany kwitną tylko przez krótki czas – zazwyczaj od jednego do trzech tygodni, w zależności od gatunku.

Wskazówki dotyczące sadzenia i uprawy tulipanów w doniczkach

Tulipany są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Występują w różnych kolorach i można je sadzić w dowolnym miejscu nasłonecznionym.

Jeśli więc chcesz spróbować swoich sił w samodzielnej uprawie tulipanów, oto kilka wskazówek, które powinny pomóc:

– Posadź cebulki tulipanów w doniczkach z dobrymi otworami drenażowymi

– Zacznij od jednej dużej doniczki lub kilku małych

– Napełnij garnek mieszanką gleby o grubości 5-10 cm (niektóre zamiast tego lubią piasek) i dobrze podlej glebę przed posadzeniem cebulki

– Chociaż najlepiej sadzić je, gdy ziemia jest wystarczająco ciepła, można je sadzić również w miesiącach zimowych

– Gdy wstaną, podlewaj je

– Tulipany wytrzymają kilka tygodni bez wody

Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny te mogą osiągać ponad metr wysokości.

W jakich kolorach występują tulipany

  • czerwony
  • biały
  • żółty
  • różowy
  • fioletowy
  • pomarańczowy
  • niebieski