Rzeżucha – Jak uprawiać w domu lub ogrodzie

Rzeżucha – Jak uprawiać w domu lub ogrodzie

Czym jest rzeżucha i skąd pochodzi?

Rzeżucha to rodzaj rośliny ogrodowej, która należy do rodziny gorczyc. Ma małe okrągłe liście i rośnie w wilgotnych miejscach, takich jak wilgotna gleba lub woda. Rośliny te są często uprawiane w ogrodach i domach ze względu na ich jadalne liście, które są często używane jako sałata. Naturalnie Rzeżucha występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Może rosnąć w wilgotnych środowiskach, takich jak brzegi rzek lub brzegi stawów i jezior.

Uprawa rzeżuchy w domu lub w ogrodzie 

Uprawa rzeżuchy w domu lub w ogrodzie to świetny sposób na uzyskanie świeżej i zdrowej zieleni. Jest również doskonałym dodatkiem do każdej sałatki czy kanapki. Rzeżuchę można znaleźć w alejce z produktami spożywczymi w lokalnym sklepie spożywczym lub zasadzić ją w ogrodzie. Większość ludzi uważa, że rzeżucha to rodzaj kapusty, ale w rzeczywistości należy do rodziny gorczyc. Ma bardzo cienkie liście i łodygi o jasnozielonym kolorze. Rzeżucha może być spożywana na surowo lub gotowana.

Rzeżucha w domu 

Jeżeli chcemy aby nasza rzeżucha dobrze rosła potrzebuje wilgotnej gleby i półcienia. Należy ją sadzić w doniczce z dobrymi otworami drenażowymi, a następnie umieścić w pobliżu okna z pośrednim nasłonecznieniem. Należy również regularnie podlewać roślinę, aby była wilgotna, a od czasu do czasu usuwaj zbitą glebę lub małe chwasty, aby zapobiec więdnieniu rośliny. Gdy osiągną większe rozmiary, rzeżuchę można sadzić w ziemi. Będzie ona potrzebowała głębszych korzeni, aby dobrze się rozwijać w nowych warunkach.

Rzeżucha w ogrodzie 

W uprawie tej rośliny najważniejsza jest woda. Jeśli masz w ogrodzie strumień, masz szczęście, bo wtedy masz idealne środowisko dla rzeżuchy. Tworzenie warunków dla rukwi może być trudne do samodzielnego wykonania. Jednym ze sposobów jest wykopanie rowu i zalania go wodą ewentualnie możemy ją uprawiać w pojemnikach. Najważniejszym czynnikiem do spełnienia dla roślin jest czysta, chłodna woda, musi być też dobrze dotleniony. Rzeżucha może być uprawiana tylko w wilgotnych miejscach ogrodu, ponieważ jest to roślina kochająca wodę. Ale upewnij się, że wspomagasz jego wzrost dużą ilością czystej wody.

Gdzie dostaniemy rzeżuchę ? 

Najlepszym miejscem do zakupu nasion rzeżuchy wodnej jest sklep ogrodniczy, możesz je również kupić online. Możemy też kupić już wyhodowaną rzeżuchę, dostaniesz ją w wielu sklepach spożywczych. 

Korzyści i wartości odżywcze – rzeżuchy

Rzeżucha jest jadalną rośliną. Liście są używane w sałatkach, a korzenie jako warzywo w zupach, szczególnie w kuchni Azji Wschodniej. Korzyści zdrowotne płynące z rukwi wodnej wynikają z jej wysokiej zawartości witamin. Mówi się, że jest silnym środkiem oczyszczającym, ponieważ może pomaga w detoksykacji organizmu. Dostarcza ważnych składników odżywczych, takich jak witamina C, B6, potas i żelazo. Może również regulować poziom cukru we krwi ze względu na bogactwo naturalnych cukrów, który spowalnia przejście pokarmu z żołądka po jedzeniu.