Podlewanie roślin zimą

Podlewanie roślin zimą

Łatwo jest pomyśleć, że Twój ogród nie wymaga uwagi, gdy jest pokryty warstwą śniegu, ale prawda jest taka, że jest jeszcze wiele rzeczy, które powinieneś zrobić. Jednym z nich jest podlewanie wiecznie zielonych roślin.

Które rośliny wymagają podlewania zimą?

Chociaż zimą rośliny mogą wydawać się przestać rosnąć, rośliny zimozielone potrzebują więcej wilgoci, ponieważ utrzymują liście przez cały rok. Dlatego pamiętaj, aby często je podlewać. Zimozielone rośliny zimą nie „śpią” całkowicie, są po prostu o wiele mniej aktywne. Spowalniają procesy wegetatywne, dzięki czemu mogą oszczędzać wodę i nadal zatrzymywać tam część swoich liści, aby pobierać energię słoneczną. Zimą, gdy temperatura gwałtownie się zmienia i jest dużo słońca, rośliny cierpią z powodu ekspozycji i nie mogą pobierać wody z zamarzniętej gleby. Rośliny zimozielone, które zimą nie otrzymują wody, mogą czasami obumrzeć i nie wykazywać oznak życia aż do wiosny. Często uważa się, że są zimne, ale w rzeczywistości umarły.

Podlewanie roślin zimą – które ?

Aby drzewa iglaste i wiecznie zielone były zdrowe, podlewaj je od czasu do czasu. Śnieżki najlepiej byłoby oszczędzać na dni, kiedy nie ma śniegu. Jeśli będzie za zimno, podlewanie sprawi, że krzaki będą zauważalnie bardziej mroźne. Czekamy, aż zacznie się rozmrażać, a następnie podlewamy nasze krzaki, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera. Większe rośliny o płaskich liściach mają tendencję do szybszego wysychania, więc podlewanie powinno być priorytetem, gdy jest zimno. Przykładami są mahoń, rododendron i bluszcz, ale jest ich znacznie więcej. Nie wszystkie rośliny potrzebują wody równomiernie. Należy również uważać, aby nie podlewać liści rośliny podczas deszczu.

Podlewanie roślin przedzimowe

Jeśli jesień jest porą suchą, może być konieczne ostrożne podlewanie przed nadejściem zimy. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się zarówno rośliny wiecznie zielone, jak i rośliny zrzucające na zimę, pamiętaj, że te ostatnie nie skorzystają z obfitego podlewania wczesną jesienią, zanim opadną liście. Czemu? Rośliny zimozielone nie muszą tracić liści przed zimą, aby przetrwać zimno. Mogą stracić gałęzie, kwiaty lub owoce zgodnie z oczekiwaniami, ale to nie gwarantuje, że będą bezpieczne przed pierwszymi przymrozkami. Dlatego podlewanie przedzimowe powinno odbywać się jak najpóźniej – po tym, jak roślina straci wszystkie liście na zimę. Istnieją konkretne praktyki, których możesz użyć, aby zapewnić, że twoje rośliny przetrwają zimę. Na przykład konieczne jest podlewanie ich przed pierwszymi przymrozkami. Należy je dobrze nawilżać jak najdłużej, jak najszybciej po przygotowaniach do zimy. Zagwarantuje to, że woda zapadnie głęboko w korzenie rośliny i że nie będzie to tylko przelotny prysznic

Umieść grubą warstwę ściółki wokół roślin, aby chronić je przed suszą. Wszystko to pozwala roślinom przetrwać okresy suszy i zapobiega ich wysychaniu, gdy wieje wiatr ze wschodu. Jeśli nie podlewałeś ostatnio swoich wiecznie zielonych roślin, prawdopodobnie będziesz musiał to zrobić zimą, aby uniknąć opadania. Jeśli dolne liście twoich roślin są zwinięte i rośliny wyglądają mdłości w okresach długich mrozów, jest to znak, że w glebie nie ma wystarczającej ilości wody. Następnym razem, gdy ziemia się rozmrozi i będziesz mógł ponownie podlać, upewnij się, że zapewniłeś dużo wody swoim roślinom. Aby utrzymać podlewanie ogrodu zimą, podlewaj go w okresach, gdy gleba jest rozmrożona i pozwól wodzie wsiąknąć w ziemię, zanim ponownie zamarznie.