Podlewanie ogrodu przy pomocy deszczówki

Podlewanie ogrodu przy pomocy deszczówki

Woda deszczowa ma wiele zalet dla ogrodu. Woda jest czysta i nie zawiera żadnych dodatków ani chemikaliów, które szkodziłyby roślinom. Nie został również zmieszany z niczym, co miałoby wpływ na kolor, zapach lub smak. W obecnych czasach jedynym problemem są zanieczyszczone tereny, które woda deszczowa obmywa, i mogą występować kwaśne deszcze.

Jak zbierać, przechowywać i wykorzystywać wodę deszczową w ogrodzie?

Istnieje wiele sposobów gromadzenia i przechowywania wody deszczowej, z których najpopularniejszym jest przechowywanie jej pod dachem w zbiorniku lub zbiorniku na deszczówkę. Możesz także zbierać deszczówkę i przechowywać ją w dużych zbiornikach, a nawet starych wannach. Woda deszczowa może być używana w Twoim ogrodzie za darmo – z pewnymi zastrzeżeniami: Z deszczówki możesz korzystać w swoim ogrodzie za darmo, ale są pewne zastrzeżenia. Nie można jej używać do podlewania roślin w najgorętszych porach dnia, czyli wtedy, kiedy następuje największe parowanie. Przed zrobieniem czegokolwiek z wodą deszczową w swoim ogrodzie należy również skonsultować się z władzami lokalnymi w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie wody deszczowej.

Jak zaplanować swój ogród, mając na uwadze odpowiednie systemy zbierania wody deszczowej?

Łatwo jest znaleźć inspirację do zagospodarowania ogrodu, aby wykorzystać naturalne opady deszczu. Wszystkie gleby i rośliny potrzebują co najmniej cala wody tygodniowo, a czy jest lepszy sposób niż z nieba? Opady deszczu to jeden z najbardziej oczywistych sposobów na zdobycie tej wody.

Beczki deszczowe a inne rodzaje systemów nawadniających dla roślin krajobrazowych

Beczki deszczowe są jednym z najczęstszych rodzajów systemów nawadniających dla roślin krajobrazowych. Można je wykonać w domu i są stosunkowo niedrogie.

Niektórzy ludzie używają beczek deszczowych do nawadniania swoich ogrodów. Inni wykorzystują zebraną wodę deszczową do innych celów domowych. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że beczka nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie zbiera wody z dachu lub pokładu, która zawiera śladowe ilości chemikaliów, takich jak smoła lub herbicydy.

Ogrodnictwo deszczowe staje się z każdym rokiem coraz bardziej popularne. Inicjatywy takie jak Rainwater Trust pomagają właścicielom domów uczynić ich ogródki bardziej zielonymi.

Plusy i minusy używania wody deszczowej jako nawozu

Zbiornik na wodę deszczową to duży zbiornik na wodę, który zbiera deszcz i spływy z dachu.

Wykorzystanie zebranej wody deszczowej jako nawozu stało się jedną z najbardziej preferowanych metod nawadniania w wielu częściach świata. Jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż stosowanie nawozów chemicznych.

Istnieją jednak przypadki, w których jego skuteczność jako nawozu może być kwestionowana. Na przykład w przypadku roślin różanych, które do dobrego wzrostu wymagają kwaśnej gleby.