Lawenda w ogrodzie – jak pozwala żyć bez stresu

Lawenda w ogrodzie – jak pozwala żyć bez stresu

Co to jest lawenda?

Nazwa botaniczna rośliny to Lavendula Officinalis. Lawenda pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i można ją teraz znaleźć w wielu miejscach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Ma długą historię zastosowań leczniczych i kulinarnych i jest często używany do przyprawiania wielu potraw.

Lawenda to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Ma długie, wąskie liście, które są zielone z fioletowymi paskami, a kwiaty mają pięć płatków i żółtą obwódkę z frędzlami.

Lawenda to aromatyczne zioło o wielu zastosowaniach, w tym w gotowaniu i produktach do higieny jamy ustnej. Lawenda jest również popularna ze względu na swój piękny wygląd, dzięki czemu doskonale nadaje się do aromaterapii, a także do roślin ozdobnych.

Powszechnie uprawiane są dwa rodzaje lawendy: Lavandula Angustifolia i Lavandula Latifolia.

Lawenda może być używana do wielu celów, takich jak aromaterapia, pościel, odstraszanie owadów i owadów, poprawa snu, uspokajanie nerwów przed imprezą lub opatrywanie ran w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Korzyści z uprawy lawendy w Twoim ogrodzie i jak może pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia

Lawenda to niesamowicie piękna i pachnąca roślina, która może poprawić twoje zdrowie. Ma właściwości uspokajające, które można stosować na wiele sposobów. Jest wypełniona przeciwutleniaczami i ma naturalne właściwości antyseptyczne.

Oznacza to, że może pomóc w walce z takimi chorobami, jak zapalenie stawów i wysokie ciśnienie krwi, a także wzmocnić układ odpornościowy.

Ten kwiat jest naturalnym oczyszczaczem powietrza, ze względu na zawarte w nim substancje chemiczne, które po podgrzaniu uwalniają pewne zapachy. Nie musisz się więc martwić, że powietrze w Twoim domu będzie zanieczyszczone – po prostu dodaj lawendę!

Jak sadzić i pielęgnować roślinę lawendy?

Uprawa lawendy nie jest trudna. To tak, jak sadzenie każdej innej rośliny, ale podczas sadzenia należy pamiętać o kilku krokach.

Lawendę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniach (w doniczkach). Ale jeśli chcesz uprawiać ją w pomieszczeniu, musisz szczególnie dbać o roślinę, aby mogła się rozwijać.

Uprawa lawendy jest łatwa, ale jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Jedna z nich dotyczy gleby, aby uprawiać zdrową roślinę, gleba powinna być dobrze przepuszczalna i bogata w materię organiczną. Możesz zrobić własną mieszankę podłoża ogrodniczego z mchem torfowym i kompostem lub kupić w sklepie organiczną mieszankę ogrodniczą. W zależności od ilości dostępnego miejsca do sadzenia , możesz posadzić lawendę w dużej doniczce lub zrobić kilka małych doniczek. Napełnij każdą doniczkę do połowy ziemią, a następnie dobrze podlej. Umieść rośliny w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie i utrzymuj glebę wilgotną, aż się zadomowią. Po posadzeniu lawenda jest dość sprężysta, więc nie musisz się zbytnio martwić o podlewanie. Tylko miej oko na roślinę. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, staraj się nie dopuścić do zbytniego wysuszenia gleby lub użyj ściółki wokół roślin, aby utrzymać wilgoć. Możesz uprawiać lawendę z nasion lub kupować rośliny z lokalnych szkółek.

Lawenda – jak dbać ?

Aby pielęgnować lawendę w swoim ogrodzie, zacznij od sadzenia jej tam, gdzie będzie miała dużo słońca i cyrkulację powietrza. Lawendy najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu bez dużej konkurencji o wodę lub składniki odżywcze.

1. Uprawiaj rośliny lawendy w dobrze przepuszczalnej glebie

2. Lawenda potrzebuje dużo cierpliwości, więc nie wykopuj jej ani nie przesuwaj zbyt często

3. Podlewaj lawendę regularnie, ponieważ jest spragnioną rośliną

4. Dodaj warstwę ściółki, aby zatrzymać wodę i składniki odżywcze