Krzewuszka – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Krzewuszka – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Jaki piękny krzew – co kryje się pod nazwą? Większość ogrodników-amatorów powie, że to ozdoba ich ogrodu i niezwykle dekoracyjny krzew o lekko zwisających gałęziach, pokryty subtelnymi kwiatami. Myślę, że całość wygląda naprawdę uroczo. Już odrobina wiedzy o tej roślinie tylko uświadamia podziw. Krzewuszka, zwana czasem wajgelią (lub wajgelą), pochodzi ze wschodniej Azji. Rośnie dziko w Japonii, Chinach, Korei i Nepalu. „Weigela”, jak sugeruje jej łacińska nazwa, nosi imię dr Christiana von Weigela. W XVIII wieku był wybitnym profesorem medycyny i chemii na Uniwersytecie Berlińskim. Wajgelia to wytrzymały krzew z ponad 10 gatunkami i ponad 200 odmianami. Ta odmiana sprawia, że świetnie sprawdzają się w ogrodach, ponieważ są dostosowane do atmosfery miasta i spalin.

Gatunki i odmiany krzewuszki

Pierwszym gatunkiem wprowadzonym do Europy była Weigela florida – cudowny krzew. W 1845 roku szkocki botanik i podróżnik Robert Fortune przywiózł go do Anglii. Z biegiem czasu i przy kontaktach z Zachodem w Europie zaczęły pojawiać się inne rodzaje tej uroczej odmiany krzewów. Mała roślina woli rosnąć na ziemi w obu mieszankach leśnych i zaroślach na wysokości od 100 do 1500m. Jednym z powodów ich popularności była odporność na mróz. Rośliny uprawiane na zewnątrz są klasyfikowane do strefy 6a, co również pomogło im w osiągnięciu sukcesu. Większość z nich to odmiany hybrydowe, powstałe w wyniku hodowli międzygatunkowej. Kumulują pożądane cechy gatunków, które brały udział w krzyżowaniu, dzięki czemu mają określone kolory i rozmiary kwiatów.

Stanowisko

Jeśli interesuje Cię odkrywanie piękna australijskiej fauny, Wajgela jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie. Zawiera wiele rodzimych kwiatów, które są w większości białe, różowe, czerwone lub żółte, w zależności od gatunku i odmiany. Ze względu na położenie krzew ten należy trzymać w miejscu nasłonecznionym. Nie przeszkadza mu również częściowe zacienienie i można go sadzić zarówno wokół doniczek wewnętrznych, jak i zewnętrznych grządek ogrodowych. Doskonałym pomysłem może być posadzenie krzewu jako żywopłotu. Podczas gdy wszystkie krzewy mają swoje zalety, zwarty krzew z dużą ilością kwiatów stanowi idealny ekran ogrodowy.

Krzewuszka – Podlewanie

Jeśli gleba wokół buszu jest regularnie pokryta warstwą liści, podlewanie nie jest bardzo pilne. Dopiero podczas przedłużającej się letniej suszy konieczne jest dodatkowe podlewanie krzewu. Upewnij się, że podłoże jest suche przed podlaniem i zrób to w około dwóch do trzech wiadrach wody. Rośliny doniczkowe wysychają szybciej i wymagają częstszego podlewania.