Kompostownik to idealny nawóz. Zawiera wszystkie łatwo przyswajalne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina, w tym pierwiastki śladowe. Poprawia również strukturę gleby, a to z kolei pomaga w produkcji zdrowych plonów. Obszar z kompostem ma dużo próchnicy, który zapewnia glebie wystarczającą ilość powietrza i sprawia, że jest pulchna, a jednocześnie może zatrzymywać wodę. Składniki odżywcze w kompoście są uwalniane powoli i nie uciekają, więc nie możesz przenawozić! Kompost poprawia również jakość gleby, stymulując wzrost zdrowych organizmów glebowych. Rozkładają toksyny i eliminują ze środowiska chorobotwórcze drobnoustroje. Jak widać, wiele argumentów przemawiających za założeniem kompostu w ogrodzie jest przekonujących.
Co nadaje się na kompost?
Na pryzmie kompostu przechowujesz suche liście, suszone łodygi z bylin i jednorocznych, skrawki warzyw, resztki roślin. Po ich rozkładzie, który może trwać od kilku miesięcy do roku, powstanie kompost – doskonały nawóz dla wszystkich roślin. Na początek suche pozostałości ogrodowe, takie jak liście i ścinki trawy, a także odpady kuchenne (z wyjątkiem mięsa i kości, które mogą przyciągać dzikie zwierzęta, takie jak szczury), są dobre do kompostowania. Możesz także użyć rzeczy takich jak fusy z kawy i herbaty; popiół z kominków; tkanki; lub resztki ręczników papierowych do nawożenia ogrodu. Możesz dodać do materiału kompostowego z konserwacji stawu. Drzewne części roślin można posiekać przed wrzuceniem do pojemnika na kompost, ponieważ w przeciwnym razie może minąć trochę czasu, zanim się rozłożą.
Mieszając ze sobą materiały kompostowe, można przyspieszyć proces i wytworzyć kompost lepszej jakości. Kompost powinien zawierać zarówno suchy, jak i zdrewniały materiał roślinny, taki jak opadłe liście, cięte gałęzie i wióry drzewne, a także zielone cząstki soczystych roślin, takie jak świeże ścinki trawy, liście drzew i owoce Metoda bardziej mokra sprawi, że pryzma kompostu będzie bardziej luźna i dobrze napowietrzona, natomiast metoda sucha zapewni wystarczającą ilość wilgoci i znaczną ilość składników odżywczych, zwłaszcza azotu, którego brakuje w suchych elementach roślin. Materia organiczna rozkłada się szybciej po zmieszaniu z innymi materiałami
Gdzie postawić kompostownik?
Najlepszym miejscem do siedzenia dla kompostownika jest osłonięte miejsce, które nie jest wystawione na zbyt dużo słońca lub wiatru. Dzięki temu stosy są wilgotne, a także pozwala na zebranie większej ilości materiału. Jeśli cierpisz na długotrwałą suszę, powinieneś uważać na swój stos, od czasu do czasu posypując go wodą. Materiał pod kompostownikiem musi być przepuszczalny. Zapewni to swobodny odpływ nadmiaru wody, a jednocześnie umożliwi dostęp do szczątków dżdżownic i mikroorganizmów, które są korzystne dla gleby.
Kompostownik – wielkość
Twój pojemnik na kompost powinien mieć 120 cm wysokości i 150 cm szerokości. Gwarantuje to, że powietrze może łatwo dostać się do środka i odprowadzić ciepło z wnętrza pojemnika. Kompost jest produktem rozkładu materiału organicznego przez mikroorganizmy i dżdżownice, w wyniku którego powstaje użyteczny kompost. Sprzyja to rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. W wyniku ich pracy powstaje dobry kompost, którego struktura i zapach powinien przypominać do pewnego stopnia żyzną glebę. W warunkach beztlenowych odpady roślinne nie zamieniają się w próchnicę. Proces rozkładu można przyspieszyć poprzez dodanie szczepionek kompostowych – są to organizmy, które naturalnie występują w glebie i przyspieszają naturalny rozkład.
Czy warstwy w kompoście mają znaczenie ?
Przy układaniu kolejnych warstw resztek organicznych dobrym pomysłem jest posypywanie ich sproszkowaną kredą lub mielonym dolomitem w proporcji 2kg na 1m2. Ponieważ jesienne odpady ogrodowe składają się z opadłych liści, suszonych roślin i warzyw, nie zawierają azotu. Dodanie nawozu – np. saletry amonowej w ilości 1kg na metr sześcienny materiału kompostowego.