Jagody w ogrodzie: co sadzić, gdzie sadzić

Jagody w ogrodzie: co sadzić, gdzie sadzić

Borówki to najpopularniejszy rodzaj jagód. Borówki dobrze rosną w kwaśnej glebie, potrzebują dużo wody i uwielbiają słońce. Jagody to świetna roślina do sadzenia na ogrodzeniu wokół ogrodu, aby był bezpieczniejszy, ponieważ mają kolce, które odstraszają zwierzęta przed wejściem lub najazdem na ogród. Możliwa jest również uprawa jagód w doniczkach w pomieszczeniach, pod warunkiem, że zapewnisz im dużo światła, ciepła i wody.

Ciesz się bogactwem natury

Jagody, podobnie jak borówki, bardzo łatwo rosną na podwórku. Jak każde inne drzewo owocowe, jagody potrzebują miejsca z cieniem i dużą ilością wody. Dla tych, którzy chcą cieszyć się bogactwem natury, ale nie mają miejsca lub chcą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, jagody są również uprawiane komercyjnie na farmach.

Gdzie i kiedy sadzić swoje jagody

Jagody są rozkoszą przez cały rok i mogą być uprawiane w wielu różnych klimatach. Jagody najlepiej rosną na słońcu lub w półcieniu i powinny być sadzone w pobliżu odpowiedniego partnera by być zapylane.

Dbanie o rośliny jagodowe, w tym przycinanie i przerzedzanie roślin

Przy tak wielu roślinach jagodowych, którymi trzeba się zająć, łatwo się przytłoczyć. Dobrą wiadomością jest to, że opieka nad nimi nie jest tak trudna, jak się wydaje.

Rośliny jagodowe potrzebują dużo wody w lecie, ale w umiarkowanych ilościach zimą. Wymagają również regularnego przycinania i przerzedzania, aby utrzymać swój kształt, kontrolować wzrost i dać miejsce do wzrostu gałęzi owocujących. Pamiętaj, że różne rodzaje krzewów jagodowych mają różne potrzeby.

Najlepszy czas na pielęgnację roślin jagodowych będzie zależał od rodzaju krzewu jagodowego – niektórzy lubią więcej wody latem niż zimą, podczas gdy inni chcą wręcz przeciwnie.

  1. Mszaki przycinać późną zimą lub wczesną wiosną przed pojawieniem się nowych przyrostów;
  2. Po przycięciu należy równomiernie przyciąć gałęzie, aby pobudzić nowy wzrost i zapobiec przeciążeniu rośliny;
  3. Rozrzedzaj rośliny, usuwając niektóre krzewy jagodowe, aby powietrze i światło słoneczne docierały do każdego krzewu, dzięki czemu są zdrowsze.
  4. Do tego zadania pomocne może być użycie grabi lub nożyc ogrodowych;
  5. W przypadku jeżyn usuń do jednej trzeciej pędów za jednym razem;
  6. W przypadku malin usuń do połowy pędów za jednym razem;
  7. W przypadku truskawek usuń maksymalnie (do trzech) najstarszych rozłogów, które nie produkują owoców

Najlepsze jagody, które możesz wyhodować w swoim ogrodzie

Trudno zdecydować, jakie jagody chcesz uprawiać w swoim ogrodzie. Maliny to doskonały wybór dla początkujących, ale świetnie sprawdzą się też krzewy jeżyn. Zapewniają większy dochód Twojej rodzinie i mogą być uprawiane w różnych klimatach. Mamy listę najlepszych jagód, które możesz wyhodować:

– Krzew borówki

– Krzak jeżyny

– Krzew malinowy

– Roślina truskawkowa