Hiacynt – jak uprawiać

Hiacynt – jak uprawiać

Hiacynt to roślina cebulowa, która rośnie w umiarkowanych i tropikalnych regionach świata. Należy do rodziny szparagów, która obejmuje zróżnicowaną grupę roślin trudnych w uprawie. Rodzaj obejmuje 30 gatunków roślin pochodzących ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego po południowo-zachodnią Azję. Jednak obecnie tylko kilka odmian storczyków hiacyntowych jest powszechnie uprawianych ze względu na trudności w rozmnażaniu i uprawie. Roślina wytwarza mięsiste, błyszczące, gładkie, krótkie liście dochodzące do 30 cm wysokości. Grube pędy kwiatostanowe dorastają do około. 20 cm

Hiacynt kwitnie w kwietniu i maju, a następnie zbiera się go przez 2 tygodnie. Są średniej wielkości, w kształcie dzwonu lub lejka, z 6 lub więcej płatkami. Jedną z rzeczy, które wiele osób uwielbia w tych kwiatach, jest ich różnorodność kolorów i wspaniały zapach, który zapewniają.

Hiacynt – uprawa

Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Preferuje podłoże próchnicze, lekkie, przepuszczalne, żyzne o odczynie obojętnym oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nie lubi wiatrów i dużych mrozów, dlatego wybierajmy dla niej miejsca zaciszne.

Cebule sadzi się w ziemi we wrześniu na głębokość kilku centymetrów w odstępach 12-15 cm. Generalną zasadą jest wykopywanie ich i suszenie do końca czerwca, ale można je również pozostawić w ziemi jako przyszłą roślinę. Hiacynty rozmnażają się przez podzielenie cebulek, które tworzą cebulki przybyszowe.

Uprawa w doniczkach

Hiacynty można sadzić w doniczkach jesienią, z podłożem na bazie piasku, aby cieszyć się wiosną. Upewnij się, że utrzymujesz chłodne miejsce i regularnie je podlewaj. Cebule lubią być nawożone nawozami organicznymi. Cebule sadzi się w doniczkach, nad którymi nakłada się papierowe szyszki. Następnie są podlewane przed rozpoczęciem pąków kwiatowych. Po kwitnieniu kwiatostan jest odcinany od rośliny, usuwany i zawieszany do góry nogami do wyschnięcia. Liście i łodygę można następnie oderwać od każdej bulwiastej głowy i przechowywać w suchym miejscu.

Zastosowanie

Hiacynty wyglądają najefektowniej, gdy są sadzone w grupach na rabatach kwiatowych i na ich obrzeżach. Świetnie prezentują się w zestawieniu z innymi wiosennymi cebulkami i są jeszcze lepsze, gdy są w doniczkach w domu. Kiedy wyhodujesz je w środku, stają się źródłem koloru i zapachu przez cały sezon. Hiacynty to mocny i delikatny kwiat, który przetrwa długo.