Frezja w twoim ogrodzie

Frezja w twoim ogrodzie

Frezja to rodzaj roślin kwitnących, które rosną głównie w południowej Afryce, ale są również uprawiane na całym świecie. Dostępnych jest wiele pięknych kwiatów frezji, ale są to głównie hybrydy. Możesz użyć Frezji jako nazwy w języku narodowym dla tych roślin. Zwykle mają liście wyrastające z ziemi na wiosnę, płaskie, w kształcie ostrza, z wysuniętą górną częścią. Roślina kwitnie w lipcu. Spomiędzy liści wyrasta wniesiony, sztywny, owalny, gładki, czasem rozgałęziony pęd, zwieńczony charakterystycznie wygiętym w jedną stronę, kłosowatym kwiatostanem, złożonym z kilku dużych, barwnych, kielichowatych kwiatów. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, od dołu do góry i mogą mieć przyjemny zapach. Wytwarza małą, długą, brązową bulwę z suchą i włóknistą skórką.

Wymagania i uprawa

Chociaż frezje zachwycają swoimi kwiatami, ich uprawa może być trudna. Rośliny potrzebują jasnego, słonecznego stanowiska, ale także chłodnego podłoża. Frezja wymaga również optymalnej temperatury. Wczesne sadzenie roślin jest niezwykle ważne, dlatego należy je jak najszybciej posadzić w ziemi lub w chłodnej szklarni. Musisz mulczować glebę lekką ściółką (np. słomą lub trocinami) lub agrowłókniną, aby zapobiec nagrzewaniu. Jeśli opóźnimy sadzenie lub zrobimy to źle, frezja może wytwarzać zdeformowane kwiaty lub w ogóle nie kwitnąć. Dzieje się tak, ponieważ potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. Są bardziej wrażliwe na ciepło i jeśli mamy dłuższy okres upałów, może to spowodować problemy z rozwojem kwiatów. Rośliny potrzebują odpowiedniego rodzaju gleby – lekkiej, żyznej i lekko wilgotnej. Nie tolerują zarówno suszy, jak i powodzi.

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, gdy liście zaczną wysychać, należy zaplanować przechowywanie roślin w chłodnym miejscu. Nie będą tworzyć więcej kwiatów, ale nadal mogą być przydatne do cięcia. Alternatywnie możesz wystawić je na zewnątrz i pozwolić im rosnąć do zimy. Tworzenie nowych roślin z tych cennych kwiatów nie jest łatwym zadaniem. W tym celu należy odciąć łodygę kwiatową u jej podstawy i posadzić cebulkę. Po miesiącu wyrzuć łodygi lub użyj ich do wykonania kompozycji kwiatowych. Przybyszowe bulwy zakorzenią się i utworzą nowe rośliny, które można rozmnażać, oddzielając je ponownie w ciągu roku

Frezja – zalety

Wiele zalet frezji obejmuje ich zdolność do wzrostu jako rośliny na kwiat cięty. Dotyczy to również ich dużych, kolorowych i często pachnących kwiatów. Dzięki temu są popularne wśród kwiaciarni i idealnie nadają się na bukiety. Uprawia się je również w pojemnikach na balkonie lub tarasie, a nawet w mieszkaniach. Przy odpowiednich warunkach rośliny mogą stanowić ciekawą ozdobę klombów.

Odmiany

Istnieje wiele odmian frezji o kolorach od białego, przez różowy do fioletowego, niektóre w jednym odcieniu, podczas gdy inne mają mieszane kolory. Różnorodność jest kluczowa przy poszukiwaniu nowego bukietu, a typ Rapid warto sprawdzić. Jest nieco łatwiejszy w uprawie. Często trudno jest wybrać konkretną odmianę, ponieważ cebulki oferowane są zazwyczaj w postaci mieszanek lub jako rośliny o danym kolorze kwiatów (bez określenia odmiany)