Fikusy w ogrodzie

Fikusy w ogrodzie

Fikus nie tylko oczyszcza powietrze w swoim pomieszczeniu z benzolisów i fenoli, ale także oddaje bardzo pozytywną energię. Co zaskakujące, ta roślina woli być w jednym miejscu. Fikusy potrzebują dobrego światła i świeżego powietrza, aby przetrwać. Zanim go kupisz, sprawdź, gdzie zostanie umieszczony i jak często będziesz go podlewać. Wiele osób w miesiącach letnich wystawia swoje Fikusy na balkonie, aby zarówno wnieść więcej światła, jak i uzyskać odrobinę bryzy.

Fikus, a światło

Fikusy są światłolubne, ale nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Mogą chodzić w słabo oświetlonych przestrzeniach, co jest specyficzną odmianą rośliny o ciemnych liściach. Zieleń z jasnymi liśćmi wymaga intensywniejszego oświetlenia, zimą najlepiej włączać dodatkowe światła w ciągu dnia. Jeśli Twoja roślina nie ma wystarczającej ilości światła, może zrzucić liście, a jej wzrost zostanie znacznie spowolniony. Nie lubi zmieniać trybu oświetlenia. Fikus potrzebuje więcej światła niż w okresach spoczynku. Różnorodne odmiany mogą tracić piękne kolory bez dostępu do światła.

Fikus – warunki uprawy

Tempertaura

Fikus jest rośliną ciepłolubną, co oznacza, że jest zimotrwały do +15 – +21°C zimą, a latem temperatury mogą dochodzić do +22 -+28°C. Różnobarwne odmiany fikusów nie są dobrze przystosowane do niższych temperatur i przeciągów. W przypadku kwiatów, które nie znoszą bezpośredniego światła słonecznego, najlepiej przesadzić je w cieplejsze miejsce w domu w zimowe dni lub umieścić je na stojaku. Latem kwiaty należy również chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – utrzymuj je w chłodzie i upewnij się, że mają dostęp do dużej ilości wody.

Wilgotność powietrza

Odmiana fikus zazwyczaj ma duże, grube liście i będzie doskonale pasować do Twojego domu. Aby stworzyć jak najlepsze warunki, latem spryskaj kwiaty drobnolistne. Aby Fikus był szczęśliwy, odstaw wodę lub użyj wody deszczowej zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Roślina ta preferuje wysoką wilgotność, dlatego należy ją często spryskiwać, aby była zdrowa i dobrze rosła. Jeśli nie dasz Fikusowi Benjaminowi wystarczającej ilości wody, zacznie zrzucać liście.

Fikus – podlewanie

Fikusy potrzebują umiarkowanego podlewania, co oznacza jedynie rzadsze dostarczanie im wody niż inne rośliny doniczkowe. Po wykonaniu tych trzech prostych kroków, twój fikus powinien być w porządku. Najlepszą porą na podlewanie trawy jest poranek lub wieczór. Woda z kranu będzie działać, ale powinna stać przez trzy dni po pobraniu z kranu. Bezpiecznie jest używać przegotowanej wody, która została przepuszczona przez filtr. Temperatura wody powinna być ciepła. Dostosuj częstotliwość podlewania swojego fikusa w zależności od pory roku. Zimą podlewaj raz w tygodniu, latem dwa razy; i podczas upałów, kiedy można poczuć, że gleba jest sucha. W przypadku nawadniania gatunków drobnolistnych opryskiwanie przeprowadza się raz w tygodniu. Zimą najlepiej ograniczyć podlewanie, ponieważ zbyt duża wilgotność może spowodować śmierć rośliny. Jeśli twój fikus znajduje się w pobliżu kaloryfera, może wymagać częstszego podlewania. Powinien być podlewany zawsze, gdy jest pod prysznicem i okresowo po słowach. Poluzowanie gleby pomoże w cyrkulacji powietrza i wilgotności

Nawożenie

Dbanie o fikusy w domu jest proste, gdy znasz podstawy. Jeśli chcesz, aby rosły szybko i miały ponad 2 metry wysokości, dobrym pomysłem jest podawanie co kilka miesięcy nawozu. Możesz zacząć karmić swoje drzewo wczesną wiosną i kontynuować uśpioną zimę. Nawozy zawierające azot są niezbędne, aby Twój fikus miał piękne, zdrowe kwiaty. Powinny być stosowane wiosną lub wczesnym latem, a nie jesienią, gdyż w tym drugim przypadku pędy będą cienkie i blade. Do prawidłowego nawożenia figowca należy stosować nawóz mineralny. W porównaniu z innymi roślinami figowce nie potrzebują dużo nawozu. Częstym pytaniem jest, jak i kiedy je nawozić.

Przesadzanie fikusa

W przypadku fikusów rośliny, które mają mniej niż cztery lata, muszą być przesadzane co roku. Jeśli fikus jest starszy (od trzech do pięciu lat), należy go przesadzać co trzy lub pięć lat. Wiosna to dobry czas na ich przesadzanie: ziemia jest gotowa, a zapasy energii dla rośliny już zaczęły się odnawiać. Ponieważ fikus nie toleruje zmian, po przesadzeniu straci liście. Jednak zazwyczaj latem roślina odzyskuje te liście.

Wybór doniczki dla fikusa powinien zależeć od tego, jak wytrzymała jest roślina. Jeśli twój fikus ma 125 centymetrów wysokości. Dno doniczki powinno mieć otwory drenażowe – w przeciwnym razie ryzykujesz stagnację wody. Najlepiej wybrać glebę o składzie neutralnym lub lekko kwaśnym. Musi być luźna, aby powietrze mogło swobodnie krążyć, więc wybieraj takie rzeczy, jak ziemia doniczkowa ze swojego pokoju dziecinnego. Umieść trochę drenażu na dnie garnka. Fikusy należy podlewać ciepłą wodą i umieścić w miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego. Zawsze należy chronić roślinę przed przeciągami. Następnym razem należy ją podlać po wyschnięciu wierzchniej warstwy.