Dynia może kojarzyć się przede wszystkim z jesienią i Halloween, ale to o wiele więcej niż tylko to. Dynia to właściwie roślina od dawna popularna – szczególnie ze względu na swoje możliwości dekoracyjne. W dzisiejszych czasach możesz go używać również do lampionów na Halloween!
Historia dyni
Dynie używa się na różne sposoby na całym świecie od czasów starożytnych. Grecy uznali to za przydatne na zaparcia, podczas gdy Rzymianie uwielbiali używać go do aromatyzowania miodu. Dynia do Europy trafiła dopiero w XV wieku. Owoce dyni są technicznie jagodami i mogą być używane jako bezpieczna alternatywa dla orzechów kokosowych. Dynie mają twardszy wygląd niż zwykle uważa się, że są to jagody, takie jak jagody czy truskawki, ale można je wymieniać ze względu na ich mocną i trwałą konstrukcję.
Uprawa dyni
Możesz być zaskoczony – wyhodowanie dyni nie jest trudne! Idealnie nawożona gleba bogata w azot jest idealna. Dynia rośnie również w Nowej Zelandii, dlatego przed rozpoczęciem należy wiedzieć, jaki rodzaj brudu ma twój ogród. Preferuje luźną, przewiewną glebę z dużą ilością azotu. Najlepszym środowiskiem do pełnego rozwoju dyni jest 25° Celsjusza. Dlatego szybko nagrzewająca się struktura gleby może sprzyjać wspaniałym uprawom dyni. Uprawa dyni powinna odbywać się w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Nawozy potasowo-fosforowe najlepiej stosować na wiosnę lub przed przygotowaniem pola. Powinieneś również użyć wieloskładnikowego nawozu na dynie, aby lepiej rosły.
Dynia – stanowisko do uprawy
Dynia ma wysokie wymagania wobec otoczenia i potrzebuje 1,5-2 m2 grządki na roślinę, w zależności od gatunku i odmiany. Większość roślin dyni to pnącza, więc podpory mogą być przydatne, jeśli masz mniejsze odmiany. Dobrym przykładem może być działka obok ogrodzenia ogrodu. Powinna mieć dużo miejsca do wspinania się roślin (np. przy ścianie). Większe dynie powinny pozostać blisko ziemi ze względu na ich wagę. Rośliny dyniowe rozwijają się w dobrze przepuszczalnej glebie z dużą ilością azotu. Dynia to idealna roślina do kompostowania – będzie dobrze rosła w tym środowisku, a dodatkowo liście zakryją odpady. Minimalna temperatura dla optymalnego wzrostu to 25 stopni C (minimum 8 stopni C). Pierwsze nasiona można wysiewać od maja w odstępach co 10 cm iw odległości 50 cm między rzędami (alternatywnie można je sadzić wzdłuż jednego rzędu lub alternatywnie w szachownicę). W czasie wzrostu dyni, gleba musi być spulchniona i odchwaszczona. Upewnij się, że podlewasz i nawozisz uprawy.
Dynia w ogrodzie
Dynie są rośliną łatwą w uprawie w ogrodzie, ale mają główną wadę: niskie temperatury. Wolą dużo wody, która może pomóc dyniom rosnąć i skutecznie przechowywać owoce. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, być może nadszedł czas na zbiory na ten sezon! Jeśli chcesz dobrze hodować dynie, ważne jest, aby konsekwentnie używać nawozu i wody. Aby chronić roślinę przed wahaniami temperatury lub suchymi wiatrami, przykryj ją agrowłókniną. Ważne jest również, aby przycinać dynie, aby utrzymać je w ryzach. Niektóre typy stają się dość duże i mogą rosnąć ponad twoimi ogrodzeniami. Rozmiar dyni może nie zawsze odpowiadać ilości owoców, które wyprodukuje, więc odcięcie zbędnych części sprzyja lepszemu wzrostowi i większej wydajności. Przycinanie powinno odbyć się pod koniec czerwca