Bazylia czym jest? Istnieje wiele różnych rodzajów bazylii, a na całym świecie istnieje 150 odmian. Zioło należy do grupy prowansalskiej i zagościło w polskiej kuchni, udowadniając, że jest równie ważne, co pyszne. Możesz cieszyć się tym rodzajem świeżej bazylii w domu już teraz!
Bazylia – charakterystyka rośliny
Bazylia to roślina jednoroczna, która od czasu jej wprowadzenia do Europy w XVI wieku staje się coraz bardziej popularna. Warto zauważyć, że zioło to nie występuje w żadnych dzikich odmianach, obecnie jest w całości uprawiane na farmach. Bazylia jest wysoko ceniona za swoje walory aromatyczne i smakowe, które są często wykorzystywane jako kluczowy składnik dań mięsnych i kuchni wegetariańskiej. Bazylia to nie tylko kluczowy składnik wielu potraw. Wykorzystywana jest również w medycynie, ponieważ ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Zioło to jest cenione za swój wyjątkowy aromat, który często dodaje się do perfum, świec i mydeł, ponieważ wskazuje na czysty i zorganizowany styl życia. Rośliny bazylii świetnie sprawdzą się również w ogrodowej altanie oraz na balkonie do odstraszania komarów.
Uprawa bazylii
Jaka jest popularność bazylii w Polsce? Najczęstszym sposobem uprawy tej rośliny jest doniczka na parapecie. Można ją jednak uprawiać również w kuchence ze świeżymi ziołami lub na balkonie. Bazylia jest najlepsza, gdy rośnie z nasion na parapecie. Oczywiście, jeśli nie chcesz wykonywać żadnej pracy, zawsze możesz ją kupić w sklepie – ale w większości przypadków bazylia ze sklepu nie będzie tak świeża ani pachnąca, jak to, co uzyskasz, wysiewając i uprawiając ją samodzielnie .
Bazylia w doniczce – jaka gleba jest potrzebna?
Porozmawiajmy o najlepszym sposobie uprawy bazylii. Bazylia potrzebuje żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Może to być średniej lub wysokiej jakości ziemia handlowa na zioła lub nawożony nawóz komercyjny, jeśli masz grządkę ogrodową do jej uprawy. Ważne jest, aby o tym nie zapomnieć. Powszechnie wiadomo, że system korzeniowy bazylii potrzebuje tlenu, wody i dużej ilości wilgoci, aby odnieść sukces. Jest to szczególnie ważne w okresie wegetacji, kiedy roślina potrzebuje tlenu do rozwoju. (Uwaga: w przeciwieństwie do posiadania zbyt dużej ilości wody). Tak więc gleba musi być bogata w składniki odżywcze, które nie zmyją się przy częstym podlewaniu i będą miały zdolność prawidłowego przepływu wody.
Bazylia – wysiew
Istnieje wiele różnych sposobów siania bazylii – zależy to od późniejszej metody uprawy lub czy chcesz zostawić ją w doniczce. Duża powierzchnia pojemnika do siewu i uprawy roślin może być bardzo praktyczna, jeśli służy jako pojemnik na przyprawy. Nasiona należy wtedy wysiewać dość gęsto i płytko bez obaw o zachowanie określonej odległości między nimi.