Stokrotka – uprawa i pielęgnacja

Stokrotka – uprawa i pielęgnacja

Stokrotka pospolita (bellis perennis)

Stokrotka to jeden z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Gdy tylko słońce świeci mocniej, rośliny wykazują oznaki życia. Zaczynają rosnąć i powracają do koloru podczas długiej, mroźnej zimy. Białe kwiaty z żółtymi centrami i liśćmi są wszędzie teraz, gdy nadeszła wiosna. To pospolita stokrotka, która upiększa szare, jeszcze wiosenne trawniki i przyciąga pierwsze owady

Nasiona stokrotki zwyczajnej (bellis perennis) często rozsiewane są na przydomowych trawnikach, chociaż istnieje wiele innych pospolitych chwastów, z którymi mogą rosnąć. Trawa w niektórych mieszankach trawnikowych jest celowo mieszana z nasionami stokrotek. Biorąc pod uwagę fakt, że stokrotki czasami same trafiają na trawnik i są uważane za zagrożenie, warto je usunąć. Bez nich piękny wiosenny trawnik wygląda lepiej.

Trawnik nie ulega zniszczeniu podczas uprawy tych roślin. Ich nisko położone kwiaty o krótkich szypułkach i brak wysokich łodyg kwiatowych sprawiają, że idealnie nadają się do uprawy na obszarach niskopiennych.

Warunki glebowe i terenowe dla stokrotki

Rośliny stokrotki nie mają problemów z uprawą, chociaż istotna jest materia gleby i poziom pH. Do prawidłowego rozwoju należy dobrać odpowiedni rodzaj rośliny i zastosować zbilansowaną mieszankę składników odżywczych do gleby, aby zapewnić doskonały wzrost. Należy pamiętać o regularnym, ale niezbyt intensywnym podlewaniu rośliny. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i jest w stanie wyprodukować więcej kwiatów. Jednak toleruje również półcień.

Stokrotki są roślinami wieloletnimi, ale najliczniej kwitną w drugim roku uprawy. To dlatego, że mówi się, że są dwuletnie. Wymagają również regularnego usuwania wyblakłych kwiatów, co przełoży się na dłuższe życie stokrotek. Jeśli potrzebujesz sadzonek stokrotek, najlepszym sposobem na ich zdobycie są kwiaty w kształcie serca. Mogą przyczepić się do łodygi rośliny, a następnie wytworzyć nasiona, które wykiełkują. Zawsze warto poznać historię rośliny lub cechy i ograniczenia ich cech, a także to, jak przystosowują się do środowiska. Dotyczy to stokrotek, które mogą się rozmnażać i zmieniać w czasie

Stokrotki potrzebują niewielkiej pomocy, aby rosnąć i można je łatwo wyhodować z dużą ilością składników odżywczych przez kilka zmian w sezonie! Uwielbiają podstawowe nawozy, takie jak azot i potas, ale mogą wymagać specjalnych nawozów, jeśli chcesz, aby Twoje rośliny wyglądały naprawdę dobrze. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić od wczesnej wiosny, aby kwiaty i warzywa w ogrodzie zaczęły działać po intensywnych zimowych miesiącach.

Kwiaty stokrotki są powszechnym rodzajem chwastów, które można stosować zarówno w ogrodach i ogrodach kwiatowych, jak i w doniczkach lub na balkonach. W domu stokrotki doniczkowe są atrakcyjnymi roślinami i stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Wymagają bardzo niewielkiego wysiłku i mogą rosnąć w różnych warunkach. Biorąc to pod uwagę, nie są wybredne, jeśli chodzi o atmosferę lub poziom światła.

Rozmnażanie stokrotek

Stokrotki mają imponującą szybkość spontanicznego kwitnienia i często rozwijają wiele pędów, z których lądują ich nasiona. Mogą nawet kiełkować na warstwie kory roślin ściółkujących. Na tym jasnym dywanie gęstość jest zbyt duża i dochodzi do punktu stagnacji. To idealny czas na przerzedzenie krzewów i innych kwiatów, a jednocześnie ponowne zagospodarowanie terenu i sadzenie nowych stokrotek w pobliskiej skrzynce lub innym obszarze ogrodu. Gdy kwiaty zwiędną i nadejdzie czas na sadzenie nowych roślin, możesz od razu wyhodować całe kępy stokrotek, ostrożnie je wykopując i dzieląc na mniejsze części. Następnie posadzenie tych mniejszych kawałków w każdej z pożądanych lokalizacji oznacza, że nawet przy mniejszym wysiłku zobaczysz znacznie szybsze rezultaty. W przypadku kwiatów ważne jest, aby pamiętać o ich naturalnych tendencjach. Na przykład stokrotki nie krzyżują się same, dlatego należy sadzić różne odmiany blisko siebie, aby cieszyć się nowymi wariantami kolorystycznymi.