Już w starożytności lilia była uważana za szlachetny, a nawet boski kwiat. Pierwszy znany nam rysunek lilii pochodzi z 1500 roku p.n.e. i został znaleziony na Krecie. Według mitologii greckiej biała lilia powstała z mleka Hery, żony Zeusa. Ta niesamowita doskonałość niepokoiła rzymską boginię Wenus, która była zazdrosna. Ponieważ lilie z kukułką stały się tak nieskazitelne i czyste, że nie mogły być bardziej bez skazy, kazała im wyhodować pałeczki, aby znów były niedoskonałe.
Lilie – wymagania glebowe
Lilie potrzebują żyznej gleby, która może łatwo przesiąkać, aby prawidłowo rosnąć. Cebula nigdy nie powinna stać w wodzie, ale zawsze ma wilgotną glebę. Gleba powinna być lekko kwaśna, o pH 5,5 – 6,6. Dzięki temu rośliny łatwiej przyswajają składniki odżywcze i zmniejszają ich poziom stresu. Lilie japońskie powinny znajdować się w bardziej kwaśnej glebie, podczas gdy odmiany amerykańskie i Candida lepiej czują się w glebie neutralnej. Jak widać, nie jest dobrym pomysłem uprawianie warzyw w pobliżu roślin pomidora. W tym scenariuszu ryzyko chorób i szkodników jest znacznie wyższe. W rzeczywistości lepiej jest wybierać stanowiska słoneczne, z dala od grządek warzywnych.
Sadzenie i uprawa
Lilie tradycyjnie sadzi się jesienią, we wrześniu lub na początku października, ale odmiany późno kwitnące zaleca się sadzić w kwietniu lub na początku maja. Wybierając cebulę do ogrodu, należy zwracać uwagę na taką, która nie ma żadnych pomarszczeń, nie jest przesuszona ani zgniła. Pomocne może być przygotowanie ich doniczki z kwiatami z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wszystko jest gotowe, kiedy będą tego potrzebować.
Upewnij się, że nie podlewasz ziemi tuż przed sadzeniem. Suche cebule umieść w glebie wolnej od chwastów, a następnie wymieszaj z kompostem. Dla każdej cebuli wykop 3 razy głębszy dołek w miarę jej łodygi (na głębokość około 10-15 cm) z korzeniami w dół i ostrożnie umieść ją w środku. Całość przykryj ziemią do ponownego wyrównania, z wyjątkiem białych lilii candidum.
Cebule powinny być rozmieszczone w odstępach od 30 cm do 50 cm, aby zapobiec przepełnieniu. Cebule należy posadzić w ziemi i przykryć ściółką. Lilie można również sadzić w doniczkach, jest to doskonały sposób na uszczęśliwienie rośliny, która szybko wyrośnie. Idealnym miejscem dla tych roślin jest outdoor, z płytką warstwą gleby do podlewania i ożywienia. Doniczka musi być wystarczająco duża (co najmniej 40 cm) z drenażem, który pozwoli na odpływ nadmiaru wody. Zasadzenie więcej niż jednej żarówki w jednej doniczce może zaowocować żywą i piękną kompozycją kwiatową. Po zakończeniu życia rośliny usuń kwiaty, liście i liście z doniczki, aby zachować zdrowe lilie. Niektóre rodzaje lilii należy sadzić co 2-3 lata.
Lilie – Podlewanie i nawożenie
Lilie wymagają dużej ilości wody, ale nie można ich nadmiernie podlewać, więc daj im wystarczająco dużo wody, aby były szczęśliwe, a także unikaj ich zalania. Być może na wiosnę będziesz musiał nawozić zbyt dużą ilością azotu. Kiedy kwiaty znikają, twoja tolerancja na suchość wzrasta, ale nadal warto dbać o wilgotność grządki. Konieczne nawożenie – nawozem azotowym co najmniej 2 razy przed kwitnieniem i co 10 dni w okresie kwitnienia wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Jedną z alternatyw dla nawożenia roślin może być dodanie kompostu – jest bezpieczniejszy, bardziej zrównoważony i daje świetne rezultaty.
Rozmnażanie lilii
Podobnie jak inne cebule, rozmnażają się, tworząc naturalne cebulki potomne wokół zasadzonych cebul. Kiedy je wykopiesz i przesadzisz jesienią, powinieneś być w stanie bardzo ostrożnie oddzielić cebulki potomne od cebulek macierzystych. Oto kilka interesujących faktów na temat rośliny Lily: niektóre gatunki wytwarzają cebulki, które można zbierać późnym latem, a także przechowują cebulki powietrzne. Oba rodzaje należy umieścić w wilgotnym podłożu doniczkowym i przykryć żwirem przed sadzeniem. Jeśli chcesz przechowywać doniczkę z cebulą w zimnych porach roku, zapakuj ją wcześniej na kilka miesięcy, aby dać im czas na przystosowanie się.