Czosnek ozdobny w ogrodzie

Czosnek ozdobny w ogrodzie

Czosnek ozdobny – jedna z najcenniejszych roślin o pięknej estetyce, świetnie będzie prezentować się w doniczkach. Nietrudno się rozwijać i tworzyć oryginalne aranżacje. Czosnek ozdobny obejmuje setki gatunków – zarówno uprawianych, jak i dzikich. Wiele z nich jest jadalnych lub po prostu wdzięczna dekoracja do ogrodów. Czosnek należy do rodziny roślin spokrewnionych z pachnącymi liliami, to liliowiec – roślina wytwarzająca cebulki, czasem kłącza. Piękne połączenie różnych rodzajów kwiatów rabatowych pozwala tworzyć zapierające dech w piersiach kompozycje kwiatowe. Są również świetnym sposobem na znaczną poprawę Twoich zielonych przestrzeni, ponieważ są odporne i mogą dawać fantastyczny kolor przez lata. Tradycyjnie sadzi się je we wrześniu/październiku, a kwiaty wyrastają tylko wiosną i latem.

Odmiany czosnku ozdobnego

Różne rodzaje czosnku ozdobnego różnią się wielkością, kolorem, kształtem i liczbą kwiatów, które można ułożyć w główki lub baldachy (w okrąg). Przed grządką warto posadzić „wieczny” ozdobny czosnek, taki jak Ostrów, różowy lub złoty czosnek. Sprawdzą się również na skalnikach. Wśród drobnych odmian warto wyróżnić czosnek Szuberta lub czosnek włosiany. Wyższe odmiany czosnku ozdobnego to fantastyczna opcja, aby dodać wizualnego uroku zakątkom ogrodu. Dorastają dosyć wysokie, co czyni je idealnymi do wypełniania pustej przestrzeni – czosnek Gladiator, czosnek olbrzymi, czy 'Globemaster’ o wspaniałych nazwach mogą osiągnąć wysokość 200 cm. Część czosnku ozdobnego jest również idealna jako kwiaty cięte lub suszone. Z kolei czosnek niedźwiedzi jest znaną i cenioną rośliną stosowaną w medycynie i kuchni, mimo mniej spektakularnych kwiatów.

Warunki do uprawy

Rośliny ozdobne czosnku nie są roślinami wymagającymi, ponieważ doskonale rosną na glebach gliniastych lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Jednak glina musi być puszysta i uprawiana pod nimi. Rośliny te potrzebują podłoża bogatego w wapń i powinny być uprawiane w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych. Nie lubią chłodniejszego otoczenia ani wilgoci. Gdy wyschnie, należy je obficie podlać, w przeciwnym razie pojawi się słowo „susza”. Nawozić cebule, zanim zakwitną, nawozami wieloskładnikowymi. Istnieje wiele różnych odmian, które można pozostawić w jednym miejscu przez dwa lub trzy lata, zanim wyschną i zostaną wykopane. Następnie po prostu przechowuj cebulki do późnej jesieni i posadź czosnek w nowym miejscu.

Czosnek ozdobny – sadzenie

Dobrym pomysłem jest sadzenie ozdobnych odmian czosnku z dala od pól cebulowych, ponieważ mogą zarazić się tymi samymi chorobami. Lepiej sadzić je w innym czasie niż cebula, czosnek jadalny czy pory. Dla uzyskania lepszych wyników zaleca się wzbogacenie gleby przygotowującej do sadzenia czosnku nawozem wieloskładnikowym. Najlepszy czas na sadzenie cebul to koniec września i początek października. Dekoracyjne cebulki czosnku należy sadzić na głębokości trzykrotnej ich wysokości, w odstępach 15-20 cm, tak aby między nimi było 30-40 cm odstępu. Kupując je, zwróć uwagę na jakość roślin. Niektóre oznaki zużycia nie są niespotykane i mogą wskazywać, że były w magazynach od dłuższego czasu. Do uprawy ozdobnych roślin czosnku potrzebne są nasłonecznione, odporne na mróz cebulki, ale te atrakcyjne rośliny nie zawsze wytrzymują długotrwałe narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.