5 najlepszych ogrodów botanicznych na świecie

5 najlepszych ogrodów botanicznych na świecie

Czym jest ogród botaniczny?

Ogród botaniczny to miejsce, w którym uprawia się rośliny do wielu celów. Może to być ogród publiczny lub część instytucji, takiej jak uniwersytet. Ogrody botaniczne czasami pokrywają duże i wiejskie obszary swoimi ogrodami i parkami, ale czasami znajdują się również w środowiskach miejskich.

Słowo „botaniczny” pochodzi od słowa „botaniczne”, co oznacza „związany z roślinami” (Diepenbrock i in., 2016). W 1690 r. botanik John Ray użył słowa „botaniczny” w odniesieniu do rodzaju i gatunku rośliny (Diepenbrock i in., 2016).

Ogrody botaniczne istnieją od wieków i stały się ważną częścią wielu kultur. W Europie znajdują się jedne z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie. Każdy z nich jest wyjątkowy z własnym zestawem zasad i przepisów, które określają, co można zrobić, aby utrzymać ogród. Ogrodnicy często stosują zrównoważone praktyki w celu ochrony zasobów naturalnych, zapobiegania zanieczyszczeniom i pomocy w zachowaniu naturalnego krajobrazu dla przyszłych pokoleń.

Jardin des Plantes de Montréal

Ogród Botaniczny w Montrealu, znany również jako Jardin botanique de Montréal, to ogród w prowincji Quebec.

Ogród Botaniczny w Montrealu to organizacja non-profit, która została założona w 1931 roku przez profesora Charlesa Lefebvre’a jako ogrody publiczne Université de Montréal. Ogród jest zaprojektowany tak, aby pomieścić wszystkich ludzi, w tym osoby niepełnosprawne ruchowo.

Ogród Botaniczny w Montrealu obejmuje cztery rabaty kwiatowe wykonane w stylu ogrodów europejskich, dwa stawy liliowe, sześć szklarni, amfiteatr na przedstawienia i Ogród Międzynarodowy.

Ogród Botaniczny w Montrealu to obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika roślin. To duża zielona przestrzeń, na której znajduje się ponad 25 000 gatunków roślin z całego świata.

Ogród został zbudowany w 1931 roku i pierwotnie mieścił największą podzwrotnikową szklarnię, jaką kiedykolwiek zbudowano w Ameryce Północnej, o powierzchni 8800 metrów kwadratowych. W 1984 r. został ponownie otwarty jako zewnętrzny ogród botaniczny, a dziś ma 10 ogrodów zewnętrznych i 6 ogrodów wewnętrznych (oprócz szklarni). Odwiedzający mogą wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej o roślinach z różnych klimatów.

Królewskie Ogrody Botaniczne – Kew Gardens

Królewskie Ogrody Botaniczne to światowej sławy instytucja naukowa i konserwatorska, prezentująca rośliny z całego świata. Ogrody są spokojnym miejscem, w którym odwiedzający mogą doświadczyć klimatu subtropikalnego i umiarkowanego, zbadać rzadkie rośliny i podziwiać wspaniałe widoki. Założone w 1841 r. przez królową Wiktorię Królewskie Ogrody Botaniczne zostały stworzone w celu promowania botaniki, ochrony rzadkich gatunków roślin i edukacji poprzez różne wystawy, w tym pokazy orchidei w lasach deszczowych.

Kew Gardens ma swoje początki w 1759 roku, kiedy został zakupiony przez Jerzego III; w tamtym czasie została pierwotnie założona jako oranżeria ze wspaniałą łukową szklaną konstrukcją, w której znajdowały się owoce cytrusowe i ananasy.

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew to historyczny ogród botaniczny położony w Kew Green w Londynie, u podnóża szeregu wzgórz znanych jako Kew Ridge. Zajmuje 121 hektarów na terenie trzech dawnych ogrodów królewskich: trzech pachnących ogrodów, założonych pierwotnie na polecenie króla Henryka VIII w 1536 r.; Wśród najstarszych organizacji naukowych na świecie jest jednym z największych ogrodów botanicznych na świecie i jednym z „najważniejszych ośrodków badań nad roślinami”. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew prowadzą również jedną z największych bibliotek naukowych w Wielkiej Brytanii. Królewskie Ogród Botaniczny w Kew obejmuje również Pałac Kew, w którym mieści się Biuro Królewskich Ogrodów Botanicznych. Kew dzieli się na trzy ogrody: ogrody „ogrodnicze” lub „pachnące” z przodu, ogrody wiktoriańskie i edwardiańskie pośrodku oraz ogród nowoczesny z tyłu. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew słyną na całym świecie z kolekcji i uprawy żywych roślin ze wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Z ponad 100 000 taksonów roślin na 38% całkowitej powierzchni, ogrody są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu.

Ogród Botaniczny San Francisco

Ogród Botaniczny San Francisco to najstarszy ogród botaniczny w północnej Kalifornii. Jest to zbiór ogrodów specjalistycznych, w tym rodzimego ogrodu roślinnego, ze szlakami spacerowymi i pieszymi oraz dużą różnorodnością ogrodnictwa. Został założony w 1868 roku na terenie dawnej własności Jamesa Licka. Po śmierci Jamesa Licka w 1876 r. jego majątek przeszedł w ręce Henry’ego M. Havermale’a, który w 1889 r. podarował go miastu San Francisco do użytku jako park publiczny. Obecnie w całym parku znajduje się ponad siedemdziesiąt różnych wyspecjalizowanych ogrodów, które są pod opieką ekspertów i wolontariuszy, aby zapewnić szeroką gamę okazów roślin z całego świata. Ogrody zapewniają lekcje i zajęcia pokazowe na tematy ogrodnicze, takie jak historia, ogrodnictwo dla dzieci, zbieranie wody deszczowej. Ogród Botaniczny to jedyny ogród publiczny w San Francisco, który posiada własny miejski budżet operacyjny. Ogród uznawany jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych terenów zielonych w kraju. Na wystawie znajduje się ponad 50 000 roślin reprezentujących ponad 10 000 gatunków z całego świata. Konserwatorium roślin jest domem dla ogromnej różnorodności roślin mięsożernych, palm, a nawet ma własny staw koi!

Pałac i ogród Schoenbrunn w Wiedniu

Pałac i ogrody Schoenbrunn to jeden z najbardziej znanych zabytków Wiednia. Pałac jest najstarszym zachowanym barokowym pałacem na świecie. Pałac Schoenbrunn został zamówiony przez cesarzową Marię Teresę jako letnia rezydencja dla jej rodziny i dworu, stojąca w centrum Wiednia, gdzie stoi od ponad 300 lat. Ogrody są jednym z najbardziej eleganckich i najlepiej zachowanych przykładów w całej Europie, a ich teren zajmuje powierzchnię około 58 hektarów. Budowa Ogrodu Schoenbrunn rozpoczęła się za cesarza Franciszka I w 1754 roku jako rozbudowany angielski ogród krajobrazowy. Dzieli się na park górny z jeleniem i ogrodem japońskim, które otoczone są półkolistym kanałem wodnym, zwanym „Staw Schoenbrunn”, a także dolny park z „Hortensio-Teatrem” i „Amfiteatrem Cesarzowej Marii Teresy”. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Wiedniu. Od czasu powstania w 1754 roku odwiedziło go nie mniej niż 30 milionów osób. . Pałac Schoenbrunn zbudowany jest w stylu barokowym i jest jednym z najstarszych istniejących przykładów w Europie. Pałac jest obecnie domem dla trzech członków rodziny królewskiej, z których żaden nie jest panującym cesarzem ani cesarzową. W 2014 roku pałac był wykorzystywany do popularnego programu reality show w austriackiej telewizji o nazwie „Villa Schoenbrunn”.

Ogród Pięciu Zmysłów – Yvoire

Ogród Pięciu Zmysłów to ogród botaniczny i atrakcja turystyczna znajdująca się w Yvoire we Francji.

Został stworzony przez Société pour les Eaux et Forêts w 1895 roku.

Pod koniec XIX wieku Yvoire było popularnym miejscem wypoczynku, w którym mieszkańcy mogli uciec przed upałem swojego miasta. Kwiaty były ważną częścią ich codziennego życia, więc postanowili stworzyć miejsce, w którym mogliby cieszyć się naturą, robiąc to, co kochali najbardziej – ogrodnictwo.

Stało się to jednym z najpiękniejszych ogrodów w Europie, nie tylko dlatego, że jest dobrze utrzymany, ale także dlatego, że można podziwiać wiele różnych odmian kwiatów.

Mają ponad 200 gatunków, w tym zarówno rodzime, jak i egzotyczne rośliny pochodzące z całego świata, m.in. z Ameryki Północnej,

Yvoire, gmina we francuskim departamencie Górnej Sabaudii, słynie z architektury i ogrodów. Evelyn Rose z New York Times powiedziała, że jest to „doskonały przykład tego, jak człowiek może kształtować naturę zgodnie ze swoją wolą”.

Ogród Pięciu Zmysłów został założony przez księcia Karola-Józefa de Ligne w 1853 roku. Został stworzony, aby uświadamiać zwiedzającym ich pięć zmysłów.

Nazwa pochodzi od pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Ogród zaprojektowano tak, aby był przyjemny dla wszystkich zmysłów dzięki zastosowaniu różnych zapachów, kształtów i kolorów. Zapewnia harmonijną równowagę między otaczającym nas światem przyrody a konstrukcjami stworzonymi przez człowieka.

Ogród botaniczny w Nowym Jorku

Ogród Botaniczny w Nowym Jorku jest jednym z pierwszych ogrodów botanicznych w Ameryce. Jest członkiem międzynarodowej sieci The International Garden Festival Association.

Nowojorski Ogród Botaniczny został założony przez uznanych naukowców, ogrodników i filantropów jako muzeum, arboretum i ogród botaniczny 18 kwietnia 1898 roku.

Ogród Botaniczny w Nowym Jorku, to ogród o powierzchni 110 akrów na wschodnim krańcu Central Parku w Nowym Jorku.

Ogród Botaniczny jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Ameryce Północnej i jest otwarty dla zwiedzających od 1891 roku. Od momentu powstania Ogród przyjął miliony gości z całego świata, w tym prezydenta Theodore’a Roosevelta, który wyznaczył go jako Narodowy Zabytek Historyczny w 1967 roku. Nowojorski Ogród Botaniczny to żywe muzeum roślin z całego świata. W ogrodzie znajduje się ponad 50 000 gatunków, w tym 4000 drzew i krzewów, 2000 jednorocznych i bylin. Mają też oranżerię szklarniową z palmami, kamelią i innymi tropikalnymi roślinami. . Ogród Botaniczny znajduje się na terenie dawnej posiadłości milionera filantropa i biznesmena George’a Washingtona Greene’a. Miał on duży wpływ na rozwój Nowego Jorku w okresie amerykańskiego pozłacanego wieku. Pomógł również ustalić, co stanie się Central Parkiem. Kolekcja ogrodnicza w ogrodzie rozrosła się z jednej rośliny przekazanej przez prezydenta Theodore’a Roosevelta w 1906 roku do większej liczby. Urosła do ponad 10 000 gatunków roślin do 1941 roku.