Jarmuż – uprawa w ogrodzie

Jarmuż – uprawa w ogrodzie

Jarmuż nie jest już tylko dekoracją w ogrodzie. Jarmuż był kiedyś warzywem ogrodowym, którego unikano, ale wrócił do łask. Oto jak uprawiać własną grządkę jarmużu i co jest w środku

Jarmuż – Czym jest?

Jarmuż to odmiana kapusty roślinnej uprawiana w Polsce od wieków. Kiedyś służyła głównie do dekoracji potraw, ale ostatnio zaczyna zyskiwać popularność wśród konsumentów jako zdrowe warzywo. Jarmuż to warzywo, które ostatnio powróciło i jego popularność stale rośnie. Zawiera wiele dobroczynnych składników odżywczych, dzięki czemu doskonale nadaje się do zabudowania przydomowego ogrodu lub nasadzenia na podwórku.

Jedzenie

Jarmuż jest obecnie jednym z najpopularniejszych warzyw. Jej liście można spożywać po ugotowaniu lub jako sałatkę, doskonale nadaje się do zamrażania i konserwowania. Odmiany uprawianych dziś odmian jarmużu nie mają goryczy i dlatego są mniej podatne na wywoływanie goryczy w potrawach

Liście jarmużu to bardzo pożywne warzywo. Zawierają dużo witaminy C i innych niezbędnych witamin (E, K, H i B). Liście jarmużu są również źródłem beta-karotenu, białka, cukrów, żelaza, kwasu foliowego i wapnia w łatwo przyswajalnej przez nasz organizm formie.

Ze względu na niską kaloryczność i właściwości przyspieszające metabolizm jarmuż jest podstawowym warzywem w diecie wielu osób. Dostarcza błonnika, dlatego polecany jest osobom starającym się schudnąć.

Uprawa jarmużu

Uprawa jarmużu nie jest trudna. Nie ma żadnych specjalnych wymagań, więc jarmuż można uprawiać na prawie wszystkich rodzajach gleby. Pamiętaj tylko, że nie lubi gleb mokrych, piaszczystych lub kwaśnych.

Jarmuż jest z natury mrozoodporny (najbardziej mrozoodporne są odmiany niskie). To powiedziawszy, najpierw zamrażaj i zbieraj, gdy tylko zamarznie. Po zamrożeniu liście staną się bardziej miękkie i będą miały lepszy smak (zawierają więcej cukrów i stracą goryczkę), więc wtedy należy rozpocząć zbiór.

Jarmuż pochodzi z sadzonek wyhodowanych z nasion wysianych na wiosnę i potrzebuje trochę czasu na wzrost. Sadzi się po 7 tygodniach i ma rozstaw 50 x 50 cm. Możesz również wyhodować go samodzielnie, sadząc nasiona w ziemi w czerwcu. Łodyga, liście i łodyga składają się z substancji zwanej „cortinarius”.Jarmuż jest często uprawiany jako roślina towarzysząca z innymi roślinami krzyżowymi, takimi jak cebula, sałata, fasola, marchew i szpinak. Nie może być uprawiana w tym samym miejscu co inne rośliny krzyżowe.

Pory roku kalendarzowego mówią nam, że zbiory jarmużu rozpoczynają się późną jesienią i potrwają przez całą zimę. W tym czasie zbiera się go kilka razy – najpierw odrywa się najstarsze liście i kruszy na mniejsze kawałki, aby przytłumić je cienką warstwą słomy lub runa. Rośliny należy przykryć takimi kocami, przygotowując się na wiosenne ciepło.