Wystarczy jeden krzew tej rośliny, by napełnić ogród słodką wonią. Wokół jego okazałych kwiatostanów trwa nieustający balet najpiękniejszych motyli. Kwiaty mogą być fioletowe, purpurowe, różowe, białe lub niemal czarne, a niedawno pojawiły się niebieskawe i pomarańczowo-różowe. Natomiast liście i młode pędy zazwyczaj są pokryte srebrzystym meszkiem.
Budleja – opis
Budleja Dawida pochodzi z obszaru dzisiejszych Chin i Tybetu i jest najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Buddleja. Jest to krzew karłowaty, dorastający do około 0,6 m wysokości. Pokryta jest gęstym porostem małych, zielonych kwiatów, które kwitną od końca kwietnia do lata. Krzewy mają około 1 metra wysokości, a liście mogą mieć do 2 metrów długości. Liście są zwykle szare, ale czasami mogą być pokryte drobnymi włoskami. Ponieważ Budleja Dawida bardzo dobrze znosi upały, można ją uprawiać w pełnym słońcu. Dobrze czuje się na lekkim, wapiennym i bogatym w składniki odżywcze podłożu, a także nie ma nic przeciwko mniej żyznej glebie.
Budleja Dawida – zalety
Buddleja to wabik na motyle, dlatego warto uprawiać ją w pobliżu balkonu lub tarasu. Ponieważ kwitnie później niż wiele innych roślin, warto posadzić je krzewami kwitnącymi wiosną. Dobrze sprawdzają się w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi latem, takimi jak lawenda. Ta roślina jest jedną z tych, które szczególnie przyciągają motyle.
Budleja w ogrodzie
Rozmanażanie
Budleje Dawida można rozmnażać poprzez odcięcie sadzonek wierzchołkowych – wystarczy pokroić je na około 10 cm pędem na dole. Aby jak najszybciej rozmnażać roślinę, posadź świeże, nieukorzenione pędy w mieszance piasku i torfu, upewniając się, że nie będą narażone na nic, co mogłoby utrudniać ich wzrost. Pędy należy codziennie dokładnie podlewać i zwykle ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni.
Cięcie
Najlepszy czas na ścinanie budlei Davida to przełom marca i kwietnia. Przycinanie wiosenne należy wykonać, aby roślina prawidłowo się rozwijała. Jest wrażliwa na mróz, dlatego nie zaleca się przycinania wczesną wiosną i późną jesienią. Kiedy robi się zimno, niektóre rośliny zaczną wypuszczać nowe pędy. Pędy mogą zostać zabite przez mroźną pogodę, więc upewnij się, że nie zostaną w tyle, gdy przycinasz martwe liście i kwitnące pąki kwiatowe. Jesienią odcinaj tylko martwe i kwitnące części przed wykopaniem rośliny na zimę.
Stanowisko
Roślina może przetrwać w różnych warunkach życia. Budleja nie radzi sobie dobrze w ciężkich i wilgotnych środowiskach glebowych. Najlepiej sprawdza się w miejscach ciepłych, słonecznych do półcienistych. Najlepszą porą na sadzenie cebul jest wiosna.
Przesadzanie
Zawsze najlepiej przesadzać tę roślinę na wiosnę. Ale można to zrobić zimą, jeśli jest to absolutnie konieczne, jednak Budleja prawdopodobnie dozna urazu transplantacyjnego. Roślinę należy wykopać tak, aby korzenie były jak najbardziej przykryte. Przechodząc w nowe miejsce, krzew należy dużo podlewać i unikać wysychania podłoża.
Podlewanie i nawożenie
Nawet jeśli budleja jest wykorzystywana w swojej ojczyźnie na kamieniste, żwirowe i suche gleby, sadzonki należy podlewać po posadzeniu. Zwłaszcza gdy lato jest gorące, rośliny muszą mieć wilgotne podłoże, ale niezbyt wilgotne. Budleja toleruje warunki glebowe od kwaśnych po wapienne i lubi twardą wodę. Do podlewania można użyć zwykłej wody deszczowej z odrobiną wapnia. Preferuje również nawożenie umiarkowane.
Budleja – choroby
Wszystkie odmiany tej rośliny są niezwykle odporne i radzą sobie ze wszystkimi nieszczęściami nękającymi inne rośliny, takimi jak szkodniki czy choroby. Czasami mogą zaatakować przędziorki lub mączniak rzekomy, ale zazwyczaj ogrodnicy szybko sobie z tym poradzą.