Bluszcz doskonale nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniu. Wspinając się po ogrodzeniu stworzy ciasną zieloną kurtynę. Jest często sadzony w ogrodach i jest znany z tego, że jest wiecznie zielonym pnączem, które pięknie wygląda, gdy jest sadzone obok innych roślin lub wzdłuż ogrodzeń. Bluszcz to ładne, wiecznie zielone pnącze, które można uprawiać w pojemnikach lub w środku. Roślina bluszczu ma pewne wymagania w zakresie konserwacji, ale to, co sprawia, że roślina jest tak łatwa w pielęgnacji, sprawia, że trudno ją zidentyfikować bez profesjonalnej pomocy.
Uprawa bluszczu w ogrodzie, na balkonie lub w domu. Bluszcz pospolity należy do rodziny Araliaceae. To jedyny członek tej rodziny, który naturalnie mieszka w Polsce. Można go znaleźć w lasach, a także w ogrodach i budynkach miejskich. Zima to czas na ciekawe doznania kulinarne, coś, co wydobędzie to, co najlepsze z obfitych zimowych potraw. Jednym z takich dań jest ostrokrzew, który ma niewielkie wymagania i łatwo rośnie w różnych warunkach. Wyrasta pędy do 15-20 cm osiąga w zależności od odmiany szerokość 1,5-2,7 cm. Jest wiecznie zielony i ma skórzaste liście (stąd przydomek „roślina zjadająca kamienie”), które w stanie dojrzałym osiągają nawet 2,7 cm długości.
Bluszcz – uprawa: stanowisko, podlewanie, nawożenie
Bluszcz należy sadzić w półcieniu lub w pełnym cieniu i nie sprawdza się w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Odmiany bluszczu o pstrokatych liściach należy sadzić w nieco większym słońcu. Również nie radzi sobie dobrze, jeśli znajduje się w pobliżu wiatrów. Twoja roślina dobrze sobie poradzi w tym przepisie! Jest tolerancyjny w stosunku do podłoża, ale potrzebuje umiarkowanie wilgotnej, porowatej gleby o pH 7,5 lub wyższym. Sadzonki bluszczu można sadzić jesienią lub wiosną. Gdy to zrobisz, zachowaj niewielki dystans, aby pędy nie przekraczały 15-20 cm długości.
W pierwszym miesiącu uprawy również podlewaj. Z reguły nie trzeba nawozić. Możesz również użyć wolno działających nawozów, najlepiej organicznych, które również zasilą glebę. Jeśli chodzi o osiąganie dużych zysków, należy je zmniejszyć. Zalecamy wykonanie zabiegu wiosną. Rośnie bardzo szybko w zdrowym środowisku i może być inwazyjny, jeśli nie utrzymasz go pod kontrolą. Często przed nadejściem zimy warto pokryć bluszcz czymś mocnym, np. iglakami. Bluszcz rzadko przyciąga szkodniki, ale jest podatny na choroby grzybowe i problemy fizjologiczne, gdy w glebie jest zbyt dużo wody. Bluszcz można uprawiać przez ukorzenienie sadzonek pobranych z pędów.
W ogrodzie i na ogrodzeniu
Bluszcz to roślina, którą można znaleźć w prawie każdym ogrodzie na całym świecie, niezależnie od stylu. Doskonale nadaje się również do ogrodów naturalistycznych. Świetnie nadaje się również do obsadzania pni starych drzew – może zamienić taki widok w rodzaj ogrodu angielskiego lub klasycznego. Zarośla rozmarynu mogą być wykorzystywane jako roślina okrywowa w zacienionych miejscach – to także świetny wybór na żywopłoty. Powinieneś użyć Rosemary na siatce, aby upewnić się, że rośliny są odpowiednio podparte.