Oleander – uprawa i pielęgnacja

Oleander – uprawa i pielęgnacja

Oleander to imponująca roślina kwitnąca w regionie Morza Śródziemnego, uwielbiana za powiew południowego charakteru. W mroźnych szerokościach geograficznych preferuje uprawę w doniczkach. Niektóre odmiany mogą bez szkody wytrzymywać temperatury poniżej zera, ale inne są bardziej wrażliwe. Oleander zwyczajny może dorastać do 3-5 metrów wysokości i 6 metrów szerokości, jeśli jest w swoim naturalnym środowisku. Kiedy są uprawiane jako kwiaty doniczkowe, nie osiągają tak dużych rozmiarów, ale ich piękne i pachnące kwiaty są równie cudowne. Oleander pochodzi od greckich słów „olea” (mokry) i „andreios” (silny). Nazwa rodzaju „nerium” oznacza mokry. Oleandry rosną w pobliżu strumieni, gdzie wilgotność jest wyższa.

Oleander Stanowisko

Aby oleander rósł i cudownie kwitł, musi być umieszczony w słonecznym miejscu, chronionym przed wiatrem i deszczem o każdej porze roku. Na przykład południowa lub południowo-zachodnia ściana twojego domu jest do tego idealna. Wieczorem i nocą odda ciepło z powrotem do gleby, które jest później wykorzystywane przez umieszczone tam rośliny.

Sezon na oleander

Oleandry są zwykle uśpione zimą. Idealnym momentem byłoby, gdy zacznie padać, to zmyje kurz z liści z suchych zaklęć. Istnieją dwa rodzaje zimowania. Rośliny, które zimowały w chłodnych warunkach, tj. poniżej 10ºC, często mogą ponownie wychodzić na zewnątrz w połowie kwietnia lub wcześniej. Zachowują stwardnienie i lekkie przymrozki, które mogą wchodzić. Natomiast oleander, który spędził zimę w gorących warunkach, będzie rósł znacznie dłużej w pomieszczeniach. Młode pędy są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego najlepiej trzymać je w środku do maja, kiedy minie „czar zimna”

Na zimę zaleca się, aby oleandry początkowo odpoczywały w zacienionym miejscu. Z czasem przyzwyczają się do życia na zewnątrz, a także być wystawione na pełne światło. W ten sposób nie będą tak narażeni na nagłe zranienie.

Oleander – zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę zależy również od temperatury. Zimą, gdy oleander jest chłodny, potrzebuje niewiele wody i należy go podlewać tylko raz w tygodniu. Zwilżyć bryłę korzeniową tylko wtedy, gdy jest całkowicie sucha. Latem trzeba dobrze podlewać. Powinieneś podlewać swoją roślinę 3 razy dziennie i uważać, aby nie przesadzać. Najlepiej wlać wodę do spodka rośliny. W przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych, oleander nie ma nic przeciwko staniu w wodzie, która zbiera się na tacy. Mogą stamtąd swobodnie czerpać wodę, a woda deszczowa jest nieodpowiednim źródłem, ponieważ zawiera mikroorganizmy. Chociaż korzystanie z wody deszczowej może wydawać się przyjazne dla środowiska i praktyczne, mikroorganizmy, które mogą znajdować się w wodzie deszczowej, mogą powodować gnicie korzeni. Gleba stanie się bardziej kwaśna, a składniki odżywcze nie mogą się wchłonąć, gdy pozostawi się je wystarczająco długo w wodzie. Aby ułatwić kwitnienie na wiosnę, używaj ciepłej wody, pomoże to roślinie uzyskać potrzebne składniki odżywcze

Przycinanie

Aby uzyskać optymalny kształt, przycinanie powinno odbywać się na wiosnę. Jesienią, gdy przestanie kwitnąć, należy uważać, aby nie odciąć pąków kwiatowych. Brzmi jak dobry pomysł na cięcie przed zimowaniem jesienią, ale w rzeczywistości tak nie jest. W przypadku oleandra korzenie są zawsze aktywne i zachęcają do wzrostu nowych pędów, nawet jeśli spróbujesz je ścinać zimą. Przycinając pędy wiosną i latem należy pamiętać, że przycinanie aż do starego drewna da długie nowe pędy. Odwrotnie, cięcie w obszarze kwiatostanu wytworzy szybko kwitnące krótkie pędy. Podczas przycinania oleandrów ważne jest, aby pozostawić wystarczającą ilość nienaruszonych pąków kwiatowych. Uważaj, aby nie obciąć zbyt wielu. Jeśli roślina jest zaniedbana, w końcu zestarzeje się i będzie miała żółte liście, które w końcu odpadną. Powinieneś regularnie przycinać końce gałęzi, w przeciwnym razie na roślinie nie pozostaną żadne zielone liście.