Azalia są cenione za piękne, wielobarwne kwiaty. Te ozdobne krzewy występują w setkach odmian i stanowią piękny dodatek do każdego ogrodu lub podwórka. Aby Twoje azalie miały najpiękniejsze kwiaty, należy często je podlewać i zapewniać odpowiednią ilość światła, ale także trzymać je z dala od ekstremalnych temperatur i bezpośredniego światła słonecznego. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać. Lubimy azalie ze względu na ich piękne kwiaty i kolorowe kwiaty. Jednak, aby wyhodować najlepiej wyglądające kwiaty, musisz zrozumieć kilka kluczowych punktów dotyczących tego, kiedy i czego potrzebują azalie.
Azalia – uprawa
Azalia to rodzaj kwiatów, które dobrze rosną na wielu rodzajach gleb, ale czasami mają trudności z rozwojem na glebach kwaśnych (poziom pH między 4-5,5) i ubogich w próchnicę, co oznacza, że należy wcześniej przygotować dla nich odpowiednie miejsce. Właściwe kompostowanie pomaga w uprawie wysoce dochodowych roślin i chwastów. Kopanie, zanim dom lub sklep stanie się zbyt duży, to dobry pomysł, a rośliny alpejskie potrzebują dużo ziemi. Zakwaszacze, takie jak kora sosnowa lub zakwaszony torf, dają Twojemu ogrodowi doskonałe rezultaty z azaliami. Większość ogrodników zdaje sobie sprawę, że aby mieć zdrowy i bujny ogród z azalii, należy umieścić je na skraju odpowiednich ogrodów i skomponować nieco większą grupę, zanim zrobią cokolwiek innego. Ze względu na płytki system korzeniowy azalie i rododendrony lepiej rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, np. sosnami.
Sadzenie
W ramach przygotowań do sadzenia należy wykopać doły pod krzewy azalii. Azalie o większych kwiatach potrzebują średnicy 70-80 cm i głębokości 30-40 cm. Azalie japońskie mają kształty między roślinami wielkokwiatowymi a karłowatymi, dlatego potrzebują dołków o głębokości 35x35x65 cm. Otwór należy wypełnić torfem kwaśnym zmieszanym z podłożem w proporcji 1/3 podłoża, 1/3 torfu i 1/3 kory. Można też zastosować gotowe podłoże. Przed sadzeniem dobrze podlej azalię. Umieść doniczkę w wodzie na kilka minut, a następnie wyjmij roślinę z doniczki i umieść ją w docelowym miejscu. Azalie należy sadzić w taki sposób, aby powierzchnia bryły korzeniowej znajdowała się 3-5 centymetrów poniżej poziomu gruntu. Korzenie przed sadzeniem należy przykryć ziemią i delikatnie zagnieść. Po posadzeniu wokół rośliny należy rozłożyć ściółkę (np. korę drzew iglastych) i dobrze przepuszczalną glebę
Nawożenie
Azalie wolą rosnąć blisko powierzchni i wykorzystują składniki odżywcze zawarte w glebie. Sadzenie ich zbyt głęboko spowoduje, że ich korzenie będą niewłaściwie poszukiwać składników odżywczych, co może prowadzić do wielu problemów, takich jak wzdęcia i więdnięcie korzeni. Zaleca się częste karmienie azalii, ale nie każdym nawozem. Preparaty zawierające węglan lub tlenek wapnia nie nadają się do nawożenia azalii, ponieważ mogą odkwaszać glebę – azalie lubią kwaśną glebę. Do uprawy azalii najlepiej stosować nawozy przeznaczone dla roślin wrzosowych. Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i chronią glebę, nadając odpowiednie pH. Używamy nawozu, aby azalie lepiej rosły w kwietniu i na początku czerwca. Powinny być nakładane wokół końcowych gałązek ich korony, wokół których wydaje się większa niż reszta ich liści. Woda jest niezbędna w pielęgnacji roślin, więc upewnij się, że masz wystarczającą ilość wody, aby wymieszać ze środkami czyszczącymi. Warto mieć przy sobie miarkę, ponieważ niestety mogą nie być dołączone do zestawu. Preparat zmyć w podłoże małym strumieniem wody. Niektórzy producenci umieszczają miarki w opakowaniach nawozów. Warto go zachować, bo niestety – te kubki nie zawsze są w zestawie.