Storczyk można uprawiać w wielu różnych miejscach. Niektóre gatunki tolerują polskie warunki pogodowe i można je bezpiecznie sadzić na zewnątrz. Istnieje czterdzieści odmian storczyków rodzimych dla Polski i idealnych dla naszego klimatu. Uprawa storczyków jest wymagająca, niezależnie od rodzaju, jaki posiadasz. Będziesz potrzebować żyznej gleby o odpowiednim pH i zacienionej pozycji. Może się wydawać, że zajmuje to dużo czasu, ale ostatecznie daje świetne rezultaty
Storczyk w doniczce do ogrodu
Późną wiosną warto zabrać do ogrodu storczyki doniczkowe. Istnieją różne rodzaje miejsc, w których można je umieścić w zależności od potrzeb i preferencji. Większość storczyków nie lubi, gdy na liściach zbiera się deszcz lub rosa, dlatego należy je wnosić do środka, gdy temperatura spada niebezpiecznie, i wyprowadzać na zewnątrz, gdy znów jest cieplej. Zbyt wysoka temperatura i nadmiar słońca sprawią, że liście będą żółknąć i brązowe plamy na końcach. Na początku storczyki można wystawiać tylko w ciągu dnia, ponieważ potrzebują 10°C, aby nocą przebywać w ogrodzie. Gdy temperatury zaczynają spadać, dobrym pomysłem jest zabranie storczyka do domu na noc. Spędzanie czasu na zewnątrz jest świetne dla roślin. Generalnie odzyskują całą swoją dawną energię i są w stanie lepiej radzić sobie ze zmianą pór roku. Jeśli przenosisz storczyki na zewnątrz, warto sprawdzić teren pod kątem szkodników, takich jak mszyce. Atak przez te szkodniki może oznaczać, że nie możesz bezpiecznie wynieść storczyka na zewnątrz. W takim przypadku warto poszukać lekarstwa, które ochroni Twojego nowego storczyka przed atakiem szkodników.
Storczyki łatwe w uprawie do ogrodu
Bletilla pasiasta (Bletilla strata)
Gatunek ten pochodzi z Azji i charakteryzuje się szybkim wzrostem i pięknymi kwiatami, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Mimo to zakorzenienie się zajmuje dużo czasu, co zwykle oznacza, że kwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Bletilla lubi wilgotną glebę, ale ponieważ jest wrażliwa na zimno, nie można jej pozostawić w ziemi na zimę. Wrzuć go latem do doniczki z otwartym dnem i wyjmij z doniczki, gdy liście żółkną. Kłącza są suszone, a następnie roślina jest trzymana w pomieszczeniu w stałej temperaturze 5 °C na okres zimowy.
Kukułka plamista (Orchis maculata)
Rośnie outdoor w większości krajów Europy – w tym w Polsce. Ten i inne polskie gatunki storczyków (jest ich około 40) były bardzo liczne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest to niestety bardzo rzadki okaz. Zaleca się sadzenie go w ogrodzie, ponieważ preferuje zróżnicowane środowisko naturalne. Kukułka cętkowana rośnie również na torfowiskach i żyznych łąkach, zamieszkuje zwykle obrzeża lasów. W odpowiednich warunkach pędy kwiatostanowe mogą dorastać do metra wysokości. Odmiana ta znana jest również jako kukułka szerokolistna i ma nieco niższą – pęd kwiatostanowy dorasta do wysokości pół metra. Potrzebuje jedynie wilgotnego i żyznego podłoża, w którym może rosnąć. Może to być na przykład najbliższy staw.