Kocimiętka to roślina, która ma naturalne właściwości odstraszające i przyciąga wiele różnych rodzajów pszczół. Możesz uprawiać kocimiętkę w dowolnym miejscu, nawet w grządkach ogrodowych. Dowiedz się o różnych sposobach wykorzystania roślin kocimiętki w ogrodzie, najlepszych odmianach kocimiętki na rabaty kwiatowe i dowiedz się, dlaczego musisz często hodować tę roślinę.
Kocimiętka – czym jest
Kocimiętka to wieloletnie zioło spokrewnione z miętą. Tworzy gęste kępy o silnie rozgałęzionych pędach i osiąga wysokość 30-45 cm, ze srebrnymi liśćmi i szypułkami. Kocimiętka kwitnie od maja do września, więc jest to wspaniała, długo kwitnąca bylina. Jego delikatny zapach przyciąga wiele różnych gatunków dzikiego życia, takich jak ptaki i myszy. Kocimiętka znana jest również jako wspaniała roślina, posiadająca zdolność odstraszania różnych owadów i szkodników. Tym bardziej, że aromat kocimiętki na człowieka działa uspokajająco. Kocimiętka może być używana na wiele sposobów, w tym na rabatach i pojemnikach. Zapewni również trochę słodyczy z tyłu domu i jest świetną rośliną ogrodową.
Jak uprawiać
Kocimiętka to łatwa w uprawie bylina, którą można sadzić w dowolnym miejscu i wymaga niewielkiej konserwacji. Ponadto preferuje ciepłe, słoneczne warunki, w których rośliny dobrze rosną. Pokaż swoim roślinom trochę światła słonecznego, może po prostu to pokochają! Kiedy dostaną zbyt dużo słońca, kwiaty lub liście brązowieją i obumierają. Te zmiany w zabarwieniu są spowodowane tym, jak pigmenty rośliny absorbują i odbijają światło. Okaz rosnący w nasłonecznionym miejscu może nie kwitnąć tak długo lub wcale, ale ich płatki kwiatów i liście mogą być dłuższe. Kocimiętka to roślina ogrodnicza, która wykorzystuje energię słoneczną do tworzenia własnego pożywienia – co jest dobrą wiadomością dla osób o ograniczonej przestrzeni i zasobach. Kocimiętka dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą, ponieważ wymaga tylko wody i nie potrzebuje innych dodatkowych składników odżywczych.
Aby przedłużyć fazę kwitnienia kocimiętki, możesz przyciąć pędy 10 cm nad ziemią. Spowoduje to krótką przerwę w kwitnieniu, ale roślina ponownie zakwitnie obficiej. Jeśli nie chcemy robić sobie przerwy, może to być trudniejsze, a korzyści są mniejsze. Zaleca się regularne usuwanie kiełków, aby rośliny kocimiętki mogły rosnąć i kwitnąć. Zimą najlepiej przycinać kocimiętkę blisko ziemi, ponieważ istnieje wiele odmian mrozoodpornych, ale nadal ważne jest, aby chronić przed zimnem. Możesz użyć słomy, suchych liści lub agro-włókniny. Możemy też zostawić pędy na zimę, wtedy karp nie będzie wymagał dodatkowej ochrony. W takim przypadku suche pędy należy pozostawić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.